Щеше ли мъглявината Розета да ни се вижда толкова красива, дори да беше наречена по друг начин? Скучното име, дадено й по класификацията на New General Catalog, е NGC 2237, но то по никакъв начин не нарушава красотата на тази емисионна мъглявина, съставена от йонизирани газове (плазма), излъчващи светлина с различна дължина на вълната. Най-честият източник на йонизация са високоенергийните ултравиолетови фотони, излъчвани от близка гореща звезда. В някои емисионни мъглявини има региони на звездообразуване, в които млади масивни звезди играят ролята на източник на йонизация.
Розета изглежда като цвете
(в горния край на кадъра) върху стебло от светещ водород. В мъглявината се намира отворен звезден куп от ярки млади звезди, наречен NGC 2244.
Тези звезди са се образували преди около четири милиона години от небулярно вещество и техните звездни ветрове образуват дупка в центъра на мъглявината, изолирана от слой прах и горещ газ. Ултравиолетовата светлина от горещите звезди в купа е причината, поради която мъглявината свети. Мъглявината Розета има размер около 100 светлинни години, намира се приблизително на 5000 светлинни години от нас и може да бъде видяна с малък телескоп в съзвездието Еднорог.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg