УНИЦЕФ България започва кампания за правото на всяко дете да получава грижа, образование и закрила от насилие
УНИЦЕФ България започва национална кампания под надслов „Подкрепи отбора на бъдещето – децата“, която съвпада по време със Световното първенство по футбол. Когато става въпрос за правата на най-малките, може да има само един отбор, зад който всички трябва да застанем – децата. Всяко дете има право на грижа, образование и закрила от насилие и дискриминация. Това е и глобалното послание на УНИЦЕФ около Световния ден на детето – 20 ноември.
С кампанията УНИЦЕФ насочва вниманието на обществото върху три главни теми – ранно детско развитие, качествено приобщаващо образование за децата с увреждания и специални потребности и закрила от насилие за всяко дете. Те ще бъдат сред основните приоритети на организацията при новата ѝ 5-годишна програма за България.
Първите години от живота на едно дете са решаващи за неговото развитие. За да може всяко да получи най-добър старт в живота, УНИЦЕФ работи за осигуряване на възможно най-ранна интервенция за установяване на затруднения и предоставяне на подкрепа за семействата. В България все още това не е системна практика. Специалистите у нас по-често работят с по-големи деца, а родителите на децата с увреждания или затруднения в развитието често са изключени от процеса. Данните от изследване на УНИЦЕФ показват, че почти 60% от родителите на деца с увреждания до 6-годишна възраст не са виждали педиатър да попълва въпросник, свързан с развитието на детето. УНИЦЕФ обучава лекари и други здравни специалисти за проследяване развитието през първите две години на децата. Целта е навременно включване в услуги за ранна интервенция при открити затруднения. Детският фонд на ООН обучава и професионалисти за подкрепа на децата у дома, в яслата и детската градина – с активното участие на родителите.
С помощта на дарителите и партньорите си УНИЦЕФ ще продължи да работи, и настоява за изграждане на национална система за ранна интервенция. За да могат всички семейства с деца от раждането до 2 години да получават професионална информация за развитието на детето си и своевременна, координирана и ефективна подкрепа в общността.
Качественото приобщаващо образование за децата с увреждания и специални потребности също е oсновен акцент в работата на УНИЦЕФ в България. 32 000 е приблизителният брой на децата с увреждания в България. Около 10 000 от тях не посещават училище или детска градина, а близо
15 000 деца със специални потребности са невербални и изпитват затруднения да общуват. УНИЦЕФ разработи безплатно мобилно приложение за символна комуникация – Cboard. То дава възможност на децата, които не могат да говорят, да общуват с близките си, с учителите си и с хората от обкръжението си. Адаптирано е на български и може да се редактира според нуждите на всяко дете, като се добавят символи и съдържание. УНИЦЕФ ще продължи обученията на родители, учители и специалисти, за да могат все повече да използват приложението във всекидневното си общуване и обучението на децата със специални потребности.
УНИЦЕФ работи активно за превенцията и закрилата на децата от насилие. Организацията се фокусира върху това да се намали насилието у дома, в училище, в общността и в онлайн пространството. Това застрашава здравето и емоционалното състояние на децата и може сериозно да повлияе на тяхното бъдеще. Едно на всеки две деца и младежи в България (47%) е преживяло някаква форма на насилие на възраст под 18 г., показват данните на УНИЦЕФ. Най-често се съобщава за емоционално насилие (45,9%), следвано от физическото (31,2%), сексуалното насилие (15,6%) и неглижирането (10,5%). Най-често децата са преживявали насилие в училище (38,3%), плътно следвано от насилието в общността (37,6%) и вкъщи
(30,9%). Всяко седмо дете съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване, особено в сайтовете на социалните медии.
1563 са сигналите за насилие над деца през 2021 г., по които са работили мултидисциплинарните екипи по Координационния механизъм при насилие. 516 сигнала за дете в риск са регистрирани за първото шестмесечие на 2022 г. От тях 337 са за насилие над дете. 15 694 сигнала за онлайн насилие над деца са постъпили в Националния център за безопасен интернет (2021 г.).
УНИЦЕФ България работи за системна промяна и подобряване политиките на национално ниво. Създадени са специални услуги в три области на страната – Монтана, София, Шумен, където се предоставя подкрепа за деца, преживели насилие, и техните родители – детски центрове за застъпничество и подкрепа
„ЗонаЗаКрила“. Там на децата и семействата се прави кризисна интервенция и се оказват социална, правна и психологическа подкрепа от различни специалисти под „един покрив“.
За да продължи и надгради своите програми в тези ключови области, УНИЦЕФ разчита на подкрепа от дарители. Всеки може да стане благодетел и да помогне най-уязвимите момчета и момичета в България да получат грижа, образование и закрила от насилие.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg