Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
История
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • За авторите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • За авторите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
История
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало История Съдържание на сп. “История”, 2021 г.

Сп. „История“, книжка 1/2021, година XXIX

в Съдържание на сп. “История”, 2021 г.

КЪМ ЧИТАТЕЛЯ

УВАЖАЕМИ АВТОРИ, ЧИТАТЕЛИ, ПРИЯТЕЛИ,

Пред Вас е първият брой на сп. „История“ за ка­лендарната 2021 г.
Пожелавам Ви да е здрава, обнадеждаваща и бла­годатна!
И през тази година ще продължим традицията сп. „История“ да запознава с резултатите от нови научни изслед­вания, да популяризира историческото знание и до­брите педагогически практики, да предлага актуал­на информация за новоизлезли книги и национални и международни форуми.
Реферирането и индексирането на списанието в авторитетни бази данни като Web of Science (от 2018 г.), РИНЦ (от 2019 г.) доведе до разширяването на кръга от чуждестранни автори, до привличането на нови рецензенти, чиито безпристрастни, авторитетни и критични оценки дават основание за повишаване на критериите към нашите автори. Убедени сме, че това е пътят към постигането на качествена научна продукция.
Желанието ни през тази година е да разширим кръга от съмишленици от страната и чужбина, да насърчим плодотворни дебати по актуални теми и популяризиране на световните достижения на историческата наука.
Ще продължим ползотворното сътрудничество с институции, съхранили през вековете културната и историческата ни памет, както и с чуждестранни институти и организации, спомагащи за международния културен обмен. Във времена на социална дистанция научната периодика се превръща в още по-ценен посредник в рамките на световната научна общност.
Очакваме Вашите научни публикации, ценни резултати от педагогически практики, мнението Ви за учебния материал по „История и цивилизации“ в учеб­ниците.
Обща е отговорността ни за запазването, изследването и популяризирането на световното историческо богатство. Чрез историята ние четем нашето бъдеще!
С пожелание за кураж и късмет в похода за знания!

Д-р Надя Кантарева-Барух
Директор на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“

 

 

 

ДОКУМЕНТАЛНО БОГАТСТВО

Документални свидетелства за годината на раждане на Васил Левски

Резюме. Българските историци не разполагат с документални свидетелства, доказващи по категоричен начин, че Васил Левски е роден на 6 юли 1837 г. Затова през последните години гражданственост придобиха и други хипотези, отнасящи раждането на Левски към 1846 г. или към 1843 г. В настоящата статия е направен опит, на основата на наличен в Османския архив в Истанбул регистров материал за мъжкото население на Карлово, да се обоснове тезата, че Васил Левски най-вероятно е роден през 1840 г.
Ключови думи: Васил Левски; Карлово; нюфус регистри; година на раждане

1) Григор Бойков, 2) Пламен Митев
1)Австрийска академия на науките
2)Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Отвори пълния текст

 


ПОГЛЕД НАД БАЛКАНИТЕ

Свищовските търговци предприемачи през Възраждането: опит за просопографски портрет

Резюме. Целта на настоящата статия е да представи просопографски портрет на свищовските предприемачи през епохата на Българското възраждане. За целта ще бъдат анализирани св 2едения за семейната среда, за мястото на пребиваване, за образованието, стопанската и обществената дейност, както и личните качества на свищовските стопански дейци. Представените данни позволяват да се вникне в същината на търговското предприемачество в българския му вариант през XVIII и XIX в.
Ключови думи: Българско възраждане; търговци предприемачи; Свищов; просопографски портрет

Ивайло Найденов
Институт за исторически изследвания – БАН

Отвори пълния текст

 

 

Поглед към българите през призмата на едно учебно пособие от началото на ХХ век – „Картини от общата география“ на Иван Хоич

Резюме. В нашата съвременна действителност една от постоянно актуалните теми, които не спират да вълнуват изследователя, учителя практик и широката общественост, е съдържанието на учебниците и учебните пособия, като с особена актуалност са тези по социалните и хуманитарните дисциплини. Настоящото изследване се фокусира върху анализ на едно учебно пособие от началото на ХХ век – „Картини от общата география“ на хърватина Иван Хоич, отличаващо се с хуманистичен подход към проблематиката за адекватното познаване на „другия“ и другостта. Съчинението на Хоич представя обективното осмисляне на чуждата култура като задължителен елемент от един образователно-възпитателен процес. Представеният поглед към българите създава условия за нашето себепознаване дори в духа на действителността на XXI век.
Ключови думи: образование; традиции; учебно пособие

Мира Маркова
Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Отвори пълния текст

 

 

Бонифас дьо Монфера и действията му на Балканите

Резюме. Замислен като експедиция, която трябвало да освободи Йерусалим от мюсюлманите, Четвъртият кръстоносен поход се превърнал в съкрушително оръжие, унищожило Византия и променило съдбата на Балканите. Неговият водач маркиз Бонифас дьо Монфера бил един от хората, които оказали най-голямо влияние за насочването на пилигримите към Константинопол. Изпълняващ васалния си дълг към Филип Швабски и преследващ амбицията си да възстанови земите и властта на братята си във Византия, той поел на Изток. Храбър рицар, влиятелен сеньор, опитен военачалник, но безскрупулен и жесток политик, той загубил „битката“ за императорската корона на Константинопол, но спечелил Солун. Там поставил началото на нова кръстоносна държава, която обхванала земите от Родопите до п-в Пелопонес. Източната му авантюра обаче завършила трагично. Подценил силите и възможностите на българите, той загубил живота си в сражение срещу тях.
Ключови думи: кръстоносни походи; Четвърти кръстоносен поход; Бонифас дьо Монфера; Византия; Солун; Балкански полуостров

Никола Дюлгеров
Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Отвори пълния текст

 


ЦИВИЛИЗАЦИОННИ ГРАНИЦИ

Държавата и временно работещите в Либия българи през 70-те години на ХХ век

Резюме. В публикацията се изследва политиката на българската държава към работещите в Либия български специалисти и реакциите на наетите спрямо регулиращите норми и обстоятелства. Нарастването на броя на желаещите да работят в Либия българи, се разглежда в контекста на правните и социално-икономическите условия в България, на договорните клаузи по наемане, на тяхното приложение в практиката и на увеличаващите се нужди и възможности на либийската държава за наемане на квалифицирани кадри. Проучват се формите на контрол на българската държава спрямо българите, работещи зад граница, и опитите за защита на техните интереси и за създаване на благоприятна обстановка по пребиваването. Представя се поведението на българите в Либия в контекста на общите условия за пребиваване и труд в Либия. Изследването се основава на научни публикации и на архивен материал от министерствата на външните работи и на външната търговия на България за периода на Студената война и на необработен масив от архива на Българската комунистическа партия.
Ключови думи: Либия; България; българо-арабски отношения; български трудови миграции

Надя Филипова
Институт за исторически изследвания – БАН

Отвори пълния текст

 

 


РЕЦЕНЗИИ И АНОТАЦИИ

Научна конференция (ВТУ, 25 – 26 септември 2020 г.) и публикуване на том V на „Известия на Центъра за стопанско-исторически изследвания“, посветени на темата „Пазари, общество, власт“

Емилия Вачева
Стопанска академия „Димитър Ценов“ – Свищов

Отвори пълния текст

 

 

 

 

 

СподелянеTweetСподеляне
Предишна статия

Борба на световете

Следваща статия

Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2021, година XXIX

Следваща статия

Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2021, година XXIX

Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2021, година LXIV

Сп. „Български език и литература“, книжка 1/2021, година LXIII

Последни публикации

  • Сп. „История“, книжка 1/2021, година XXIX
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2020 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2020, година XXVIII
  • Сп. „История“, книжка 5/2020, година XXVIII
  • Сп. „История“, книжка 4/2020, година XXVIII
  • Сп. „История“, книжка 3/2020, година XXVIII
  • Сп. „История“, книжка 2/2020, година XXVIII
  • Сп. „История“, книжка 1/2020, година XXVIII
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2019 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2019, година XXVII
  • Сп. „История“, книжка 5/2019, година XXVII
  • Българското църковно представителство в Истанбул и въпросът за вдигане на схизмата
  • Участието на Тодор Бурмов в изготвянето на първоначалния проект за Органически устав на Българското княжество
  • Биографичната книга за руския офицер и изобретател Макс фон Шулц като извор за българската военноморска история
  • Политиката на германските окупационни власти спрямо еврейското население през първите години на Втората световна война (1939 – 1941). Социален, икономически и правен контекст
  • Начало на социалистическата конспирация. Полска социалистическа партия „Свобода, равенство, независимост“
  • In a (Not Completely) Distorting Mirror. Poland Viewed from the Perspective of the Authorities and of the Population of the Soviet Union on the Eve of and during the Soviet Aggression against Poland in September 1939
  • Сътрудничеството между националните малцинства на Втората полска република и съветските власти в завладените от Червената армия територии през септември и октомври 1939 г.
  • Сп. „История“, книжка 4/2019, година XXVII
  • Второто завещание на д-р Петър Берон и образователната реформа на Мидхат паша
  • Конфликтът между католици и православни за покровителство на Светите места в Палестина в навечерието на Кримската война
  • Китайската политика на Франция през Студената война
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • За авторите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG