Как промените в климата ще оформят земната повърхност. Какви са дългосрочните ефекти на хранителните добавки върху здравето. Как онлайн инструментите могат да променят политическото застъпничество и какво би означавало това за демокрацията. Това са само част от въпросите, които изследователи от цяла Европа са предложили да проучат, и сега ще могат да го направят благодарение на новоотпуснато финансиране от ЕС.
В началото на декември Европейският съвет за научни изследвания (ERC) обяви победителите в последния си конкурс за безвъзмездна помощ – 301 най-добри учени в цяла Европа. Финансирането на тези изследователи е част от програмата за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ и е на обща стойност 600 милиона евро. С тази подкрепа те ще имат шанс да изградят своите екипи и да постигнат дългосрочен ефект.
По този повод Мария Габриел – европейски комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, заяви: „ Натрупаните в тези нови проекти знания ще ни позволят да разберем на по-фундаментално ниво предизвикателствата, пред които сме изправени, и може да направят пробиви и иновации, каквито дори не сме си представяли. Инвестицията на ЕС в погранични изследвания е инвестиция в нашето бъдеще, поради което е толкова важно да постигнем споразумение за един амбициозен бюджет на „Хоризонт Европа“ в следващия многогодишен бюджет. Повече достъпни средства за изследвания биха ни позволили да създадем повече възможности навсякъде в ЕС – отличните постижения не трябва да са въпрос на география“.
Четете повече в бр. 1-2,
9 – 15 януари 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg