ЕКА финансира проект за 9 нови университетски курса за физици
Наскоро стартира изпълнението на проекта Space Education for Bulgaria, финансиран от Европейската космическа агенция в рамките на Плана за европейските коопериращи държави. Целта на Проекта е разработката на девет университетски курса, включително учебни планове, лекции и презентации, по водещи теми от космическите технологии и техните приложения.
„Курсовете ще бъдат на теми, които са идентифицирани като основни в работата на Европейската космическа агенция (ЕКА) и за България. Това ще засили теоретичната и практическата подготовка на млади кадри, както и ще утвърди привлекателността на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ като желано и водещо място за приложно обучение в областта на космическите изследвания“, коментира ръководителят на проекта д-р Владимир Божилов.
Проектът е с продължителност от две години и се координира от катедра „Астрономия“. Сред авторите на курсовете са учени от Алма матер, от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория „Рожен“ към БАН, представители на бизнеса и индустрията. И тъй като напоследък се говори много за необходимостта от участието на бизнеса в подготовката на бъдещи специалисти във всички области на икономиката, резонен е въпросът кои курсове и на какви теми са възложени за подготовка на бизнеса.
„В самия проект по препоръка на ЕКА и по желание на екипа, изпълнител на проекта, поканихме представители на бизнеса и индустрията. Те участват в разработването на всички курсове, а някои са с автори представители на бизнеса – пояснява д-р Божилов. – Темите, които те ще разработят, са възможно най-актуални – наноспътници, наблюдения на Земята от Космоса, космическо време, влияние на Слънцето върху Земята с приложен аспект, космическо предприемачество.“
Последната тема например е в ръцете на Здравко Димитров, който е съосновател на частната космическа инициатива SAT1 за събиране и обработка на данни от космически апарати. В ръцете на бизнеса е и темата за наноспътниците. Курсовете ще бъдат за магистри и за докторанти.
„Те ще бъдат избираеми и ще дават кредити по Европейската система за трансфер на кредити. Ще могат да бъдат избирани независимо в кои специалности на Физическия факултет се обучават младите хора – пояснява д-р Божилов. И подчертава: – Темите на курсовете отговарят пряко на интересите на българския бизнес и едновременно с това на работата на ЕКА.“ Това ще засили теоретичната и практическата подготовка на млади кадри за космическата индустрия.
Планира се курсовете да бъдат включени в учебните програми от академичната 2022/2023 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg