Компетентностен подход към обучението на бъдещите учители
Въвеждане на компетентностния подход в обучението на бъдещите педагози, което по-късно да осигури прилагането му на практика, повишаване качеството на подготовката във висшите училища и на възможностите за обективна та оценка са очакваните резултати от публикуваните за обществено обсъждане промени в Наредбата за държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация „учител“.
Бъдещите учители ще изучават нови дисциплини, а по някои от изучаваните досега се увеличават академичните часове. С измененията в подготовката за придобиване на квалификация „учител“ ще бъдат интегрирани основни групи компетентности, ключови за качествена и ефективна дейност в педагогическа среда. Усъвършенства се и структурата на задължителните и избираемите дисциплини, изучавани от студентите, предвид потребностите на българската образователна практика.
Въвежда се основна специализираща дисциплина за различните категории учители – „детски учител“, „начален учител“, „учител по…“ и „ресурсен учител“, с минимален хорариум от 45 часа. В отделни приложения в детайли са разработени комплекси от компетентности, които очертават основни изисквания към подготовката на учителите от всяка обособена група.
Студентите, които се подготвят да преподават различни предмети, ще изучават дисцип-
лината „Методики на обучението по…“ с общ минимален хорариум 120 часа за предучилищното и 170 часа за началното училищно образование вместо досегашните 90 часа. Същото се отнася и за обучаващите се за придобиване на квалификация „учител по…“ два или повече учебни предмети и „ресурсен учител“. Те ще изучават дисциплината „Методика на обучението по…“ с хорариум 120 часа вместо 90 часа.
Разработени са и основни групи компетентности, които да бъдат развити в рамките на подготовката на учителите, и които ще служат и за оценяване на подготовката на преподавателите в средното и във висшето образование
Бележки, становища и предложения по проекта се прие-
мат в дирекция „Висше образование“ – МОН (mstoyanova@mon.bg) до 10 септември 2020 г.
включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg