Кой е най-добрият начин да наблюдавате метеоритен дъжд? Въпросът е особено актуален. В периода от
17 юли до 24 август ни гостува най-популярният и изключително красив метеорен поток Персеиди. Тази година неговият максимум бе с около 100 бързи бели метеора за час.
Потокът Персеиди се поражда от метеорни роеве, отделящи се от кометата 109P/Swift-Tuttle (Суифт-Тътл). Тя е дългопериодична комета, преминаваща през своя перихелий веднъж на близо 133 години. За последен път 109P преминава през перихелия си на 11 декември 1992 г. Поради това, че се случва в удобно за наблюдение време – във все още топлите августовски нощи, потокът Персеиди привлича вниманието на много астролюбители и любопитни хора от Северното полукълбо на Земята.
И така, какво е условието, за да наблюдаваме космическите пришълци. Отговор ни дава Astronomy picture of the day (APOD), който е част от уебсайта на НАСА. Негов представител за България е MediaBrikcs. Всеки ден се публикува различна снимка на небесно явление или космически обект с кратко обяснение, написано от астроном. Нещо, което е полезно, е тъмното небе, както се вижда от представеното комбинирано изображение на миналогодишните Персеиди. В лявата половина на кадъра, получен при много тъмно небе в Словакия, се виждат много повече слаби метеори, отколкото в дясната, направен в умерено тъмно небе в Чехия. Ивицата на Млечния път свързва двете напаснати изображения, докато метеорният поток, идващ от съзвездието Персей, е ясно видим вляво. Като обобщение може да се каже, че много слаби метеори се губят в яркото небе. Светлинното замърсяване намалява местата по нашата Земя с тъмно небе, въпреки че може да се прилагат евтини начини за борба с това.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg