Зелените политики са сред най-важните за Столична община. Те се провеждат в партньорство с науката, бизнеса и представителите на гражданското общество.
Това е само щрих от изводите от регионалната среща на европейската инициатива „Науката среща парламентите и регионите“. Инициативата е дело на Генерална дирекция „Съвместен изследователски център (JRC)“, Комитета на регионите и на Европейския парламент и е насочена към повишаване ролята на науката в развитието на градовете и регионите. Освен в София форуми се провеждат и в градове на Италия, Германия, Словакия и Финландия.
„Резултатите от работата ни ще бъдат представени на заключителните дебати в Брюксел (7 – 8 ноември) по време на конференцията „Науката среща парламентите и регионите“ в панела за научнообосновани европейски политики и тяхното измерение на международно, национално и регионално ниво“, коментира проф. Костадин Костадинов – координатор на Експертния съвет по иновации и изследвания към Кмета на Столична община.
„Не мога да си представя как градовете ни могат да се развиват, без да се използват научните изследвания и иновациите – коментира домакинът на форума – кметът на София Йорданка Фандъкова. – Основна цел на инициативата е да насърчи практическата приложимост на научните изследвания, като се утвърди партньорството между местните и регионалните власти, от една страна, и академичните и изследователските институции, от друга, с цел постигане на по-ефективна и ориентирана към бъдещето градска политика.“
За важността на проблема говори фактът, че в днешно време повече от половината човечество живее в урбанизираната среда на съвременния град. А градското население нараства с 1 милион седмично. София е 13-ата по големина столица в ЕС. В града има над 20 висши училища и две академии – БАН и ССА, благодарение на които столицата ни е сред градовете с най-образовано население. „Първата ми задача като кмет бе да използвам този научен потенциал и да ускорим развитието на града с помощта на научните постижения и иновациите. Така София попадна в топ 3 на европейските столици по стартиращ бизнес, най-вече в областта на високите технологии“, припомня Йорданка Фандъкова. Софийската община има зад гърба си сериозен опит в партньорството с академичните институции. Вече пета година към общината работи експертен съвет по наука. Благодарение на него градът получи интегрирана система за третиране на отпадъци, метро, оценка на жизнеността на дървесните видове в градската среда, възстановени културни и исторически обекти, иновации в културната индустрия на столицата. София има и стратегия за интелигентна специализация – първата за България, също разработена с помощта на експертния съвет по наука.
Четете повече в бр. 43, 27 октомври – 2 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg