Това е зрелищна картина от лятото на 2020 г. Тогава кометата NEOWISE понякога показваше нещо повече от просто изненадващо набраздена бяла прахова опашка и красиво разпокъсана опашка от сини йони. На някои чувствителни на цвят изображения може да се види необичайна червена опашка, като анализите показват, че до голяма степен цветът се дължи на излъчването на натрий. Газът, богат на натриеви атоми, може би е бил изхвърлен от нагорещеното ядро на кометата в началото на юли миналата година под влиянието на ярката слънчева светлина, след което е бил електрически зареден от ултравиолетовото лъчение от Слънцето и накрая изтласкан от слънчевия вятър. Снимката е направена с телескопа „Хъбъл“.
Представеното изображение е било заснето в средата на месец юли 2020 г. от Брeтан, Франция, и показва истинските цветове. Натриевите кометни опашки са били наблюдавани и преди, но са рядко явление – тази например е изчезнала в края на юли. Кометата C/2020 F3 (NEOWISE) е открита през пролетта на 2020 г. с инфрачервения космически телескоп NEOWISE. Тя се смята за най-ярката, наблюдавана в небето на Северното полукълбо след 1997 г., когато небосклонът ни е посетен от дългопериодичната комета Хейл-Боп. На минималното разстояние от Земята – 104,52 милиона километра – кометата NEOWISE е преминала на 23 юли 2020 г.
Кометата C/2020 F3 (NEOWISE) вече е избледняла, загубила е своите ярки опашки и приближава орбитата на Юпитер, пътувайки към външните части на Слънчевата система, за да се завърне отново след 7000 години.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg