Основно училище „Иларион Макариополски“ в с. Любенова махала, община Нова Загора, е с вековна история. То е създадено от български духовник, един от водачите на черковно-националната борба. Първата сграда на училището е тъмна, ниска килия, построена с помощи от населението. Сегашната сграда е почти на 100 години. В момента средищното училище е и едно от най-малките – има до 100 деца, които учат тук от три села: Любенец, Богданово и Любенова махала. Трудностите в тяхното обучение са свързани с демографската и икономическата криза, които оказват своето влияние в региона.
„Голяма част от учениците ни са от различни малцинствени групи. Някои от родителите са в чужбина и не могат да оказват директен контрол, а и образованието на децата им не е сред основните приоритети – казва директорката Петрана Станчева. – В малки населени места като нашите няма медицински специалисти, децата боледуват често и не живеят в добри битови условия.“
Едно от основните предизвикателства за педагогическия екип е привличането на децата в училище и както подчертава директорката, задържането на всяко дете е едно малко, но същевременно много важно постижение. Заминаването в чужбина, отпадането от образователната система, ранните женитби са едни от основните проблеми, с които се сблъскват учителите. Затова те активно се включват в екипа по Механизма за обхват на деца и ученици в образователната система. Застрашените от отпадане са включени в групи за допълнително обучение по проект „Подкрепа за успех“. Освен задържане на децата в училище целта на тези допълнителни часове е и преодоляване на установените затруднения по определени предмети, като български език, математика и други. На пътуващите ученици са осигурени безплатен транспорт и топъл обяд. Те са включени в група за целодневна организация на учебния процес и в групи за занимания по интереси. Друг проблем, по който работи екипът, е свързан с успеваемостта на учениците. С тях се работи допълнително под формата на консултации по всички предмети по график, утвърден от директора. За тези от тях, за които българският език не е майчин и срещат затруднения, се провеждат допълнителни консултации.
„Поради създалата се епидемична обстановка на нас също ни се наложи да преминем към дистанционно обучение под различни форми – казва директорката. – През есента учениците се обучаваха по график в смесена, хибридна среда. Това означава, че се редуваха да идват в училище V и VII клас, които учат в смесена паралелка с VI клас. В началния курс се редуваха I и IV клас с
II и III клас. Според техните възможности дистанционното обучение сe проведе в електронни платформи в реално време, с обучителни материали по имейл, чрез разговори и насоки по телефон. За най-малките ученици от начален етап бяха организирани проектни дейности. Медиаторът по проекта „Подкрепа за успех“ доставяше материали на хартия на тези, които нямаха възможност да се включват в електронно обучение. Затрудненията в извънредната обстановка произтичаха най-вече от недостига на устройства и интернет свързаност, както и недостатъчните умения на учениците и родителите за работа в образователните електронни платформи.“
Въпреки всички трудности, пред които са изправени учителите, те не спират да разпалват у учениците интерес към науката, вяра в собствените им способности и стремеж към усъвършенстване. Учениците отбелязват важни дати в календара, като правят тематични табла, изнасят рецитали за всеки празник. Посещават местния пенсионерски клуб и радват възрастните хора със своите картички, мартеници, научените песни и стихове.
Тази година децата участват в конкурси за картички за Коледа, за 8 март. За рисунките в националния конкурс с международно участие „Космонавтика 2021“ получават грамоти от Планетарния информационен център за астронавтика.
За възпитанието в патриотизъм, на което учителите много държат, спомага сформираният в училището клуб „Млади възрожденци“ под методическото ръководство на Общобългарския комитет „Васил Левски“. В него учениците участват с желание и интерес, още повече
че с. Любенова махала е с богато историческо минало – малцина знаят, че тук е имало комитет, основан от Васил Левски. След разпускането му е извършено едно от най-страшните кланета в поробена България. На 14 юли 1877 г. живота си губят над 2000 души. По жестокост и брой на жертвите е сравнявано с Баташкото клане и е наричано втори Батак. Учениците редовно полагат венци пред паметника на поп Еньо, който е бил съратник на Апостола.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg