Националната филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024“ се провежда до 12 октомври в Регионалната библиотека „Дора Габе“ по случай Световния ден на пощата – 9 октомври. Организатори са „Български пощи“ и Съюзът на българските филателисти“.
Проявата е посветена на 150-годишнината на Всемирния пощенски съюз и 145- годишнината от създаването на Българските пощи.
На 100 двустранни филателни табла от български и международни филателисти са представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др.
За първи път у нас са показани български гербови марки от 1879 г. до средата на 20-те години на миналия век.
Многобройните валидирания на нови пощенски издания събират множество хора, които искат да се докоснат до красотата на пощенските марки.
По време на изложбата са валидирани ценни и атрактивни пощенско-филателни издания
– пощенска карта с лика на Дора Габе – „Добрич Филекс 2024“; пощенска марка на тема „150 години Всемирен пощенски съюз“, издания на тема „Транспорт: Автомобили от средата на ХХ век“, „Фауна: Кучето в помощ на човека и „Опазване на дивата природа. Египетски лешояд“.
По време на форума са обявени и резултатите от детския конкурс за рисунка „Български пощи – 145 г. Предаваме вашите послания“. Първото място печели Деси Димитрова (11 г., Школа по изобразително изкуство при НЧ „Йордан Йовков 1870“ – Добрич). Втора е класирана Виктория Жекова (10 г., Школа по изобразително изкуство при НЧ „Йордан Йовков“ – 1870“, Добрич), а трета се нарежда Антолина Михайлова (ДГ „Дора Габе“ – Добрич).
Проведени са и редица открити уроци по темите „Какво и защо е писмо, марка, датно клеймо, пощенски код, поща“, „Български пощи – 145 години сме близо до вас с мисия да предаваме вашите послания“, „За какво и защо са везни и кантари“.
В разговори за гербовите марки и други теми се включват ученици от ПГ по транспорт, обслужване и лека промишленост с директор инж. Нели Петрова, ПГ по ветеринарната медицина „Проф. д-р Г. Павлов“ с директор Даниела Станкова, СУ „Димитър Талев“, СУ „Климент Охридски“ и ЧСУ „Леонардо да Винчи“.
Организаторите провеждат и Детска филателна работилница
– попълване на специални албуми „50 марки от 50 държави“ и обработка с печат „Детска поща“ на подготвени от децата пощенско-филателни материали.
В съпътстващата културна програма ученици от ПГ по транспорт, обслужване и лека промишленост представят модно шоу от изработени от тях модели. В открит урок, проведен от организаторите, ученици създават и филателни продукти, вдъхновени от експонатите в изложбата.
Голям златен медал и специалната награда на изложението е присъдена на Януш Донев за експоната му в клас „Пощенска история“ – „Чуждестранните пощи по българските земи преди Освобождението (1840 – 1879)“. Марсел Кънев печели златен медал в клас „Гербови и фискални марки“ с експоната „Царство България. Гербови марки 1922 – 1929 г.“
В Почетния клас е представен експонатът „Източна Румелия и Южна България“ на председателя на Съюза на българските филателисти Спас Панчев, който е награждаван с три големи златни медала от три поредни световни филателни изложби. Поради това този най-представителен и силен български експонат ще участва само в т.нар. Почетен двор на големите световни филателни изложби.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg