„За уебинара ще ти е нужно само едно малко тефтерче, което ще стане твое собствено дневниче за справяне с гнева.“
Така описват от образователната платформа eAcademiaBg онлайн инициативата за справяне с гнева, която осъществяват съвместно с педагогическия съветник Младена Германова-Шуманова.
Името на журналистката, която работи като педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт „Никола Й. Вапцаров“ в град Сливница, става все по-популярно сред ученици и родители. Шуманова има редица инициативи в помощ на образованието и личностното израстване на подрастващите. За уебинара, посветен на справянето с гнева, говори наскоро и в телевизионно предаване.
За това как да помогнем на децата да овладеят агресията и гнева си, за необходимостта от активност в общуването, а също и за нещо, на пръв поглед, съвсем различно – идеята да се спаси Драгоманското блато, „Аз-буки“ се среща с Младена.
В нейно лице откриваме активен представител на образователната общност у нас.
„Ще започна с Драгоманското блато – казва Шуманова, – защото моята идея, свързана с тази природна забележителност, ме запозна с eAcademiaBg. Сътруднича си с платформата от миналата година, когато им разказах, че искам да издам детска книжка, посветена на сивия жерав.“
Тогава създателката на Академията приема много добре идеята да подкрепи каузата за Драгоманското блато на Младена и от платформата издават книжката.
„Аз я бях подготвила като проект, но рисунките не бяха чак толкова добри. Екипът на платформата направи хубави илюстрации, отпечата книжката и тя излезе в 200 бройки тираж на хартиен вариант“, уточнява педагогическият съветник.
Всеки може да свали безплатно книжката в електронен вариант от сайта на eAcademiaBg.
Така започва сътрудничеството на Младена с образователната платформа. От една страна, тя вижда реализирана идеята си за Драгоманското блато и сивия жерав, а от друга – сайтът я популяризира.
Посветена на каузата „Да спасим Драгоманското блато“, книжката „Жеравко Драгомански приключенства“ е интерактивна. Тя е насочена за деца от 5- до 8-годишна възраст. В нея се разказва за приключението на сивия жерав – рядък вид птица, която за първи път от повече от 50 години отново гнезди в Драгоманското блато. Чрез лабиринт, загадки и весели рисунки малките читатели са увлечени от авторката да помогнат на Жеравко да осъществи докрай своето приключение.
Освен с познавателна и образователна цел
инициативата се оказва в помощ и на природолюбителите
от Сдружение за дива природа „Балкани“, които се стараят да опазят и поддържат единственото карстово блато в България и най-голямата естествена влажна зона, находище на гнездящи водолюбиви птици в Софийския регион.
В края на лятото на настоящата година Младена Шуманова, вдъхновена от успешната съвместна дейност с eAcademiaBg, предлага да помогнат заедно на тийнейджърите в овладяването на гнева.
„Имам дъщеря, която е на 14 години – споделя педагогическият съветник в ПГТ „Никола Й. Вапцаров“ в Сливница, – и тя, като тийнейджър, често се гневи. По тази причина една вечер се заех с темата, проучих какви варианти като игри и техники бих могла да ползвам при дъщеря ми“,
споделя Шуманова.
Така всъщност тя съставя уебинара – програма от активности за 60 минути. От образователната платформа, от своя страна, вече са започнали да правят безплатни уебинари, и харесват идеята. „Станахме съмишленици в начинанието“, казва педагогическият съветник.
Уебинарът се осъществява на 28 септември т.г. от 18 часа под наслов „Прецакай гнева, надвий го, вместо да си му роб!“.
Той насърчава тийнейджъри на възраст от 12 до 17 години да се включат безплатно, за да научат как биха могли да управляват емоциите си, вместо да се оставят да бъдат самите те управлявани.
По време на събитието педагогическият съветник помага на младежите да овладяват гнева, като го контролират и трансформират от негативна и деструктивна в градивна и позитивна енергия. С игри и кратки упражнения се подпомага процесът на осъзнаване влиянието на гнева във всички сфери на живота и най-вече – в училище.
„Гневът е емоция, която често поражда деструктивни за личността действия или негативна енергия, насочена към самия човек“, казва Шуманова. По думите на педагогическия съветник, той е полезен до момента, в който те кара да действаш, но е важно накъде ще насочиш това действие. Дали ще нагрубиш, или ще набиеш, или пък ще трансформираш свое лошо качество в положително.
„Идеята ми е чрез игри за осъзнаване да помогнем на тийнейджърите да открият механизъм за контрол върху гнева. Трудно е, но успееш ли веднъж, след това е много по-лесно и във всяка ситуация можеш да насочваш гнева в правилната посока“, казва тя.
За това помага техниката „Промяна на внимание“. Тоест, ако се „полива“ гневното чувство с много мисли по темата, която го е провокирала – това няма да доведе до нищо хубаво. Но ако бързо фокусираме мисълта си към тема, обект, нещо, което ни харесва – се случват чудеса.
„Аз например така създадох книжката за Драгоманското блато. Бях в момент на гняв, но седнах и започнах да си измислям герои. Постепенно се успокоих, а после отвличането на вниманието ми донесе добри крайни резултати“, дава за пример Шуманова.
Уебинарът „Прецакай гнева…“ започва с опознавателна игра от 1 до 20. Всеки участник посочва любимото си число, което е свързано с нещата, които трябва да разкаже за себе си. Част от другите игри са „Светофар на емоциите“ и „Намачкай гнева“, а Младена твърди, че „работят“ и при възрастни.
За добрата адаптация на игрите към уебинара ѝ помага работата ѝ като аниматор.
Преди да стане педагогически съветник, тя работи в сферата на анимацията и често използва наученото при настоящата си работа с тийнейджърите.
Представя уебинара и телевизионно предаване в присъствието на две момчета. Христо е студент и работи като рекламен специалист в eAcademiaBg, а Борис е ученик в Х клас в ПГТ „Никола Й. Вапцаров“ в Сливница.
Ученикът е част от екипа на Междуучилищната телевизия, за която Младена разказва в предаването и за която и „Аз-буки“ споделя преди време информация. Борис е инициатор и на Деня на Сърбия в Професионалната гимназия в Сливница, провел се през миналата учебна година.
„Двамата младежи ме придружиха, за да допълнят от своята гледна точка идеите както за уебинара, така и за Междуучилищната телевизия. Хубавото беше, че спонтанно се ентусиазирахме да превърнем Междуучилищната телевизия в Национална, между много училища от страната. Ще се радвам, ако успеем да осъществим и тази идея“, споделя педагогическият съветник.
На 29 октомври предстои още едно събитие, свързано с инициативността на Младена Германова-Шуманова.
Тъй като тя работи активно с Ученическия съвет в Професионалната гимназия по транспорт в Сливница, ще стимулира младите хора да обменят опит с връстници от ученическите съвети на други училища. Надява се, че събитието ще ги насърчи взаимно да бъдат все по-активни и да участват реално в разнообразяването и осмислянето на ученическия си живот.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg