Приложението на простите принципи на Дарвин за еволюцията към молекули в епруветка донася през октомври 2018 година на Франсис Арнолд от Калифорнийския технологичен институт Нобеловата награда за химия за 2018 г. и половината от наградата за нея.
Заедно с Джордж Смит и Грегъри Уинтър тя е отличена за „овладяване на мощта на еволюцията“.
Франсис Арнолд работи с ензими. Те са биологични катализатори – белтъци, които ускоряват химичните реакции. Всички процеси в организмите – движение, дишане, фотосинтеза, се извършват с помощта на ензими. Ензимите са важни, сложни, големи молекули. Учените и технолозите винаги са искали да могат да изменят и подобряват ензимите. След много труд обаче може да се окаже, че новоконструираният ензим дори е по-лош от изходния. Ето защо, когато Арнолд си поставя задача да направи ензими с нови качества, тя решава, че най-сигурният начин е да се приложат принципите на еволюцията.
Досега насочената еволюция на ензими е довела до по-чисти и ефективни химични технологии, до по-икономично получаване на биологични горива. Създадени са ензими, които синтезират сложни и скъпи лекарства. Белтъчните катализатори започват да извършват химични реакции, непознати досега в живата природа. И най-важното – насочената еволюция прокарва път към нови, непознати технологии. Ненапразно Франсис Арнолд става петата жена, която получава Нобелова награда по химия.
Четете повече в бр. 2, 10 – 16 януари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg