Старият континент с потенциал да бъде водеща сила в следващата технологична революция
Първата европейска обществена платформа за квантови компютри Quantum Inspire откриха еврокомисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел и министърът на образованието, културата и науката на Нидерландия Ингрид ван Енгелсховен. Платформата предоставя достъп на организации от цял свят до квантови технологии и е първата в света, която използва квантов процесор, направен от т.нар.
spin qubits. Това прави квантовата машина много по-бърза и по-мощна от обикновените компютри.
Квантовите компютри са критично важна технология, която ще позволи развитието и внедряването на радикално нови продукти и услуги. Това например се отнася за областта на развитие на нови лекарства. С помощта на квантовите технологии времето за моделирането на ефективността на нови лекарства и лечения може да бъде съкратено значително.
Платформата Quantum Inspire е разработена от компанията QuTech в сътрудничество с Техническия университет в град Делфт и нидерландската Организация за приложни научни дейности (TNO).
„Европа има потенциал да бъде водеща сила в следващата квантова революция. Използването на квантовите технологии ще ни позволи да изградим по-интелигентна, по-устойчива и по-сигурна база за Европейския съюз. Откриването на платформата Quantum Inspire представлява важна стъпка към реализацията на европейски квантов компютър. Това ще позволи на нашите учени да се възползват напълно от огромния потенциал на квантовите технологии“, коментира комисар Мария Габриел.
Още през 2016 г. Европейската комисия започна програма за подкрепа на научните дейности в областта на квантовите компютри с финансиране от 1 милиард евро. Новите технологии съдържат огромен потенциал за справяне с предизвикателствата, пред които е изправена Европа днес. Еврокомисар Мария Габриел е категорична: „За да запазим водещата позиция, която Европа има в момента, трябва да продължим да работим усилено, да осигурим повече средства, по-тясно взаимодействие с индустрията, по-силна координация между държавите и научноизследователските организации“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg