Зина СОКОЛОВА
Възможно ли е вместо 25 градуса да поддържаме у дома температура от 23 градуса? Или да не включваме излишен брой осветителни тела? Или да слезем някой ден от колата и да походим пеша? Сигурно е възможно и не толкова трудно за осъществяване. Но правим ли го? Най-вероятно повечето от нас ще поклатят глава в знак на отрицание.
Може да не е за вярване, но и подобни малки жестове биха допринесли в борбата срещу климатичните промени, категорични са учените. Хората трябва да са наясно, че всяко тяхно действие влияе върху природата. И затова всеки трябва да поеме своята отговорност. Известно е, че температурите и у нас, както и по-цялото земно кълбо, се повишават. Това може да се дължи и на естествен природен цикъл. Но проблемът и това, което буди тревога, са темповете на нарастване на температурите, особено през последните 10 – 15 години. Подобно явление не се е наблюдавало от времето, когато започват да се правят метеорологични изследвания. Учените са единодушни, че причината за бързите темпове на затопляне е човешката дейност, която допълнително стимулира естествени промени в климата. Тази дейност увеличава много и концентрациите на въглероден двуокис, което води до увеличение на парниковия ефект, въпреки че въглеродният двуокис е част от въглеродния цикъл на Земята и като цяло, животът на планетата е невъзможен без него.
Очевидно е, че решението на този проблем е много сложно. Нито може да се спрат или подменят всички стари автомобили, нито да се затворят веднага заводите. И докато учени и
политици търсят решения, това, което може да направи всеки от нас,
е да се отнася към природата с повече уважение. И да не хаби безотговорно нейните ресурси, тъй като те не са неизчерпаеми.
Нека щадим природата. Ние сме част от нея.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg