Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия ще дава препоръки за коректно представяне на учебния материал в учебниците в двете държави
Студенти от България и Северна Македония ще могат да се обучават безплатно във висше училище от съседната държава. Всяка година правителствата на двете страни ще финансират до четири стипендии, които ще покриват пълното следване за бакалавър или магистър. Отделно ще се осигуряват и до пет стипендии за по един семестър. За тях ще могат да кандидатстват желаещите да учат във всички специалности без медицинските и тези по изкуства и спорт. Това предвижда двустранна Програма за сътрудничество в областта на образованието, подписана в София от министъра на образованието и науката акад. Николай Денков и северномакедонския му колега Йетон Шакири.
С документа страните се ангажират да обезпечат обучението на до трима докторанти годишно. Ще се отпускат и средства за следдипломни квалификации за срок от два до девет месеца. Очаква се ректорите на висшите училища да имат общо заседание, на което да се обсъдят възможности за съвместни изследователски проекти и за изграждане на университетски мрежи. Ще се поощрява образователната мобилност на студенти, преподаватели и научни изследователи, както и научно-техническото сътрудничество между Българската академия на науките и Македонската академия на науките и изкуствата.
Програмата предвижда Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси да дава препоръки за коректно представяне на учебния материал в учебниците в двете държави. Тези препоръки ще се приемат и прилагат от правителствата.
„Проведохме и неформални разговори, в които бяха уточнени детайли, важни за превръщането на тези споразумения в реално работещи планове, които да бъдат реализирани в следващите месеци. Във всяка от областите имаме предвидени конкретни контакти между хората, защото това е най-важното“, коментира министър Николай Денков.
По думите му се предвижда рестартиране на двустранните споразумения между учени от двете държави от есента или най-късно от януари
2023 г. Български и северномакедонски учени ще работят в общи екипи по задачи от взаимен интерес. По отношение на висшите училища има интерес в няколко посоки. Едната е свързана с откриването на филиали на български висши училища в Северна Македония, като там стартиралият процес ще продължи.
По време на събитието българският министър на културата Атанас Атанасов и министърът на културата на Република Северна Македония Бисера Костадиновска-Стойчевска подписват Програма за сътрудничество в областта на културата за периода 2022 – 2025 г. Регламентират се възможностите за сътрудничество в сферата на сценичните и визуалните изкуства, музеите, културното наследство, книгоиздаването и книгоразпространението, библиотечното дело, филмовото изкуство и нематериалното културно наследство, отпускането на стипендии на млади творци.
Подписан е и Меморандум за партньорство в младежта и спорта до 2027 г. от министъра на младежта и спорта Радос-
тин Василев и директора на Агенцията за младежта
и спорта на Северна Македония Наумче Мойсовски. Една от задачите ще бъде организирането на младежко изложение, в което неправителствени организации да представят своята дейност и проекти, по които работят с младите хора. В сферата на спорта двете страни ще осъществяват обмяна на опит в управлението на спортните училища, в организирането на олимпийска подготовка и в изграждането на спортна инфраструктура в масовия и училищния спорт. Ще бъде организиран и приятелски футболен мач между правителствата на двете страни.
Подписан е и Меморандум между националните агенции за „Еразъм+“ и Европейския корпус за солидарност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg