В българския език съществува група прилагателни, които в мъжки род единствено число завършват на –овѝ или –евѝ. Те са заети от руски или са образувани на българска почва: боеви (строй), звеневи (отговорник), полкови (свещеник), войскови (устав), времеви (интервал), ценови (клас), делови (обяд)
В същото време от съществителни имена се образуват доста прилагателни с наставки –ов и –ев: билков, лицев и др. Възможно е двете наставки: –ов/-ев и –овѝ/–евѝ, да са в конкуренция. Това означава, че съществуват две прилагателни, образувани според двата модела, без разлика в значението, доказателство за което е употребата им в едни и същи съчетания: игров (опит) и игрови (опит), ролев (модел) и ролеви (модел), текстов (редактор) и текстови (редактор), кадров (състав) и кадрови (състав). Тогава се пораждат съмнения коя от двете форми е правилна. И двете прилагателни: на –ов/-ев и на –овѝ/–евѝ, са книжовни, но при едни двойки думи може да преобладава употребата на формата, завършваща на –ов или –ев, а при други да се употребява предимно формата, завършваща на –овѝ или –евѝ.
В редки случаи двата словообразувателни варианта развиват различни значения: редов – триредов култиватор, и редови – редови полицай (обикновен, без ръководни функции).
Гл. ас. д-р Илияна Кунева
работи в Института за български език – БАН, Секция за съвременен български език.
Научните ѝ интереси са в областта на езиковата култура, синтаксиса и прагматиката.
Четете в бр. 44, 3 – 9 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg