Агенцията по заетостта да проверява наемането на малолетни и непълнолетни. Това предлагат педагози от Старозагорска област.
„С всичките си институции и инструменти на политиките държавата трябва да осигури обхващането и ефективното включване на всички деца и ученици в образователната система. Този механизъм за обхват и задържане ще проработи само при продължителни целенасочени усилия за всяко дете.“ Това коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в Казанлък, където разговаря с представители на екипите по обхват, кметове на населени места от региона, директори и учители. Пред тях той припомни, че сега усилията на педагозите ще бъдат подкрепени от много други институции.
„Ключово е да бъдат обхванати 5- и 6-годишните деца. Срещите ми в страната показват, че най-големият фактор за непосещаване на училище е културният, без да отричаме и влиянието на социални трудности, регионални и други особености на общностите“, заяви още министърът.
При обиколката си в област Стара Загора министър Вълчев се срещна и с директори и учители от Павел баня и с. Братя Даскалови. По време на разговорите стана ясно, че проблем са не толкова необхванатите деца и ученици, колкото отпадането в по-горните класове. Като една от основните причини за отпадането от училище педагозите посочиха културата на ранните бракове в прогимназиален етап сред ромската общност. В тази връзка, министър Вълчев коментира, че ще търси взаимодействие с Прокуратурата, за да се намери работещо решение на този проблем.
Просветният министър се ангажира да проведе консултации и с Министерството на труда и социалната политика, след като учители и директори предложиха Агенцията по заетостта да проверява работодателите, които наемат малолетни и непълнолетни на работа. Практика, която била разпространена в техния регион и заради която учениците са по полето или гората вместо в класните стаи.
Четете повече в бр. 37, 14 – 20 септември 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg