„Трансферът на знания е основно предизвикателство пред ЕС, който е световен лидер в областта на научните изследвания и иновации.
Трябва да открием възможността как тези знания по-лесно да се поставят в полза на обществото и индустрията. Това става в нов и бързо променящ се контекст.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след края на неформалната среща на министрите от ЕС в София. Те обсъдиха инвестициите в човешки капитал и възможностите за стимулиране на иновациите, както и бъдещето на научните изследвания с цел постигането на обща европейска позиция през следващите месеци. На неформалната среща присъства и Жан-Пиер Бургиньон – председател на Европейския съвет за научни изследвания (ЕRC), който е най-големият фонд за финансиране на научна дейност.
Министърът подчерта, че цифровизацията и трансформацията на цели икономически сектори, създаването на нови бизнес модели, изискването за нови умения и значителният натиск върху образованието и академичния сектор да генерират качествено и иновативно обучение през целия живот, поставят редица въпроси пред политиките за финансиране на научните изследвания и иновации. „В процеса на подготовката на Деветата рамкова програма трябва да е налично допълнително изискване за увеличаване на трансфера на знание и достъпа до научните резултати от гражданите, фирмите и публичните организации. Хората са най-важният капитал, с който разполагаме, и нашите усилия трябва да започнат с образованието“, призова Вълчев.
Четете повече в бр. 6, 8 – 14 февруари 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg