Повишаване нивото на сигурност на маските, използвани в масовия случай, предложиха наскоро учени от БАН. Учени от Института по полимери също работят над проблема за ограничаване на коронавируса. Това припомни в ефира на bTV председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Той е категоричен, че времето показа и доказа колко е важно страната ни да притежава научен капацитет със съответната експертиза. Нашите учени помагат както в борбата с пандемията, така и за анализа на процесите, които произтичат от нея. В институтите на БАН например в направление биомедицина има отлични специалисти в областта на имунологията, вирусологията и епидемиите. „Постиженията им дават надежда за създаването на нови ваксини и на терапевтични препарати“, каза акад. Ревалски.
До една година се очакват резултати по отношение на създаване на ваксина в Института по микробиология, както и на щамове. Оказва се, че страната ни притежава банка от първия коронавирус, който е от 80-те години на миналия век – 229Е. В момента вирусолозите и имунолозите на БАН го използват, за да тестват 22 продукта, проучвайки тяхното влияние като имуностимуланти, като терапевтични препарати или като дезинфектанти във връзка с коронавируса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg