Учебната година започва присъствено навсякъде в ЕС, каза министър Красимир Вълчев
Във всички европейски страни новата учебна година започва присъствено. Това сподели пред Нова телевизия министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Прогнозира нелека учебна година, заради пандемичната ситуация.
Две са стратегиите, около които са се обединили министрите на образованието в ЕС за старта на учебната година. Първата е за смесено обучение, но този вариант е неефективен за България. Затова при нас ще бъде приложен вторият вариант – обучение в режим на превключване.
Когато има установени случаи на болни деца или учители, класът или училището веднага ще преминат към обучение в електронна среда. Ще бъде прилагано и относително сепариране на паралелките, защото няма нито как да бъде осигурена необходимата дистанция между учениците в клас, нито има механизъм, с който да се следи дали децата носят маски в междучасията. Там, където е възможно, МОН ще приложи разделяне между класовете. „Тази стратегия е въведена в детските градини и се оказа успешна“, поясни министър Вълчев. Носенето на маски в коридорите е предпоставка да не се затваря цялото училище, категоричен е той и допълни, че при наличието на един болен ученик в клас целият клас ще се карантинира.
Относно притесненията за връщането в клас на учениците със сериозни здравословни проблеми и исканията на някои родителски организации всеки да може сам да избере дали детето му да се върне в клас, или да продължи да учи в дистанционна форма у дома, министърът каза, че са предложени промени в Закона за училищното и предучилищното образование, които да регламентират обучението в електронна среда като компенсаторна алтернатива. Вълчев посочи, че през следващата учебна година при болест или грипна ваканция учениците ще могат да учат в дневна форма на обучение синхронно или асинхронно вкъщи. На този етап максималният период, в който детето може да учи у дома, е 30 дни. Ако е над 30 дни, ще трябва да се промени формата на обучение, като МОН ще коригира подзаконовата нормативна уредба (държавните образователни стандарти), за да бъде процесът по-гъвкав и училищата лесно при нужда да променят формата си на обучение.
Децата ще могат да останат вкъщи само по медицински причини, категоричен е Вълчев. „Ако дадем възможност въз основа на личния страх, това означава голям брой ученици да не ходят на училище. За съжаление, имаме между 15 и 20% деца от семейства с липса на отговорност към образованието и с проблеми с ежедневната посещаемост. В случая това би означавало да им позволим да избират дали децата им да ходят, или да не ходят на училище“, поясни той.
Министърът е категоричен, че най-трудно е обучението в електронна среда за учениците в начален етап на образование, където се създават базови умения.
Учебната година ще започне присъствено и за студентите. Всеки университет има право на избор какъв модел на обучение да предложи – хибриден (онлайн и присъствено на ротационен принцип) или изцяло присъствен с възможност за превключване към дистанционна форма.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg