Кръгла маса на тема „Представяне на иновативните подходи в дейността на Ученическия институт на Българската академия на науките“ се проведе по инициатива на Съвета по иновации при Българската търговско-промишлена палата. Чрез виртуална класна стая, осигурена от Русенския университет „Ангел Кънчев“, в кръглата маса се включиха около 40 души от цялата страна.
Доц. д-р Йосиф Аврамов – съпредседател на Съвета по иновации при БТПП и член на УС на Палатата, покани участниците в Ученическия институт – ученици в последните класове на гимназиите и студенти в I курс на университетите, да се присъединят към състава на Центъра за младежко иновационно предприемачество за стартъпи. Учредяването му ще бъде през есента на т.г.
Двигател на идеята е Нов български университет, съвместно с Висшето училище по администрация и мениджмънт на Франкофонията.
От името на ръководството на БАН приветствие към участниците във форума отправи проф. Нина Атанасова – научен секретар на направление „Биомедицина и качество на живот“. С включване онлайн от Бургас акад. Никола Съботинов – председател на БАН (2008 – 2012 г.) и съпредседател на Съвета по иновации при БТПП, поздрави участниците в Кръглата маса и сподели своите впечатления от работата на Ученическия институт. Неговият ръководител акад. Петър Кендеров разказа за целите, задачите, историята и постиженията на Института.
Участници в малките учебно-изследователски общности на Ученическия институт, финансирани по съвместната програма на БАН и МОН „Образование с наука“, разказаха за своята работа. По традиция младите изследователи се ръководят от утвърдени учени. За това припомни ученикът от Първа английска езикова гимназия в София Тодор Белев. Ръководител на Neuromarketing е доц. Вера Кольовска от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей – БАН, а научен консултант е проф. Димитър Масларов – началник на Неврологичната клиника при Първа МБАЛ, София.
Анелия Крумова – студентка по право, разказа за ползотворната си работа с научните ръководители доц. Ваня Мичева от Института за български език на БАН и с Антония Маровска, учител в СУ „П. Р. Славейков“– Кърджали. Проектът „Думите от речника на баба“ е посветен на говора и фолклора на жителите на с. Припек, Кърджалийска област. Нейното изследване показва, че говорът на местните е един от най-богатите на старинни думи и общността е съумяла да съхрани българския език и култура въпреки столетия съвместен живот със съседни турско- и гръцкоговорящи селища.
Иван Тодоров – сега студент по история, сподели своя ползотворен опит от работата с д-р Димитър Христов от Института за исторически изследвания на БАН и призова младите хора да се възползват от уменията и знанията, които биха получили от българските учители и учени по пътя за своето професионално ориентиране и реализация. Неговата разработка, с която участва през 2019 г.
в сесия на Ученическия институт – БАН, опровергава с исторически източници някои псевдонаучни твърдения относно посланическата дейност на граф Игнатиев като извънреден посланик на Руската империя в Цариград.
Катерина Прончева и Велислав Борисов от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“– Пловдив, разказаха за разработките си, с които правят силно впечатление на сесиите на УчИ – БАН, от 2018 г и 2019 г. Заедно със своя научен ръководител Невена Ичевска и учени от Института по български език на БАН младите хора изработиха речник на фразеологизмите в българския език, изследвайки моделите, по които се образуват фразеологичните словосъчетания, тяхната продуктивност, механиз-
мите за възникване и вариативност на формите. Велислав и Катерина са разработили и езикови игри за по-лесното усвояване на тези езикови единици в часовете по български език. Извършената работа задълбочава подготовката на младите хора по български език, развива изследователския им опит, дава им възможност да изберат свой професионален път в бъдеще.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg