Националното представителство на студентските съвети предлага вторият семестър на учебната 2020/2021 г. да започне присъствено или в хибридна форма на обучение при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Това е едно от 12-те им предложения, заложени в официална позиция, изпратена до всички отговорни институции.
„Ние не сме против онлайн обучението. Напълно се съобразяваме със заповедта на министъра на здравеопазването и наложените мерки от страна на МОН, които целят ограничаване разпространението на заразата. Но също така изказваме своята загриженост, че е възможно образователният процес в дистанционна форма да продължи много по-дълго от 21 декември“, каза за в. „Аз-буки“ председателят на НПСС Даниел Парушев. Той е категоричен, че онлайн обучението не може да замени присъствената форма. „Ако се окаже вярно това, че университетите ще бъдат затворени до края на март, означава, че висшето образование ще пострада изключително много“, допълва Парушев. Той е на мнение, че ако студентите не се върнат скоро в учебните зали, има опасност завършващите да не бъдат достатъчно подготвени за нуждите на пазара на труда.
От най-голямата студентска организация у нас апелират семестриалните и държавните изпити да бъдат проведени в присъствена форма със заетост до 30% от капацитета на залата при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Възпитаниците на ВУ са категорични, че поради естеството си изпитите не могат да бъдат в електронна среда.
Сред другите им предложения са ръководствата и студентските съвети на висшите училища да разговарят със звената, обслужващи студентските столове и общежития на университетите, като изискват намаляване с 50% на наема за декември за всички студенти, докторанти, специализанти и курсанти, които от 30 ноември не обитават общежитието, както и те да не плащат консумативи.
От НПСС настояват да се създаде кризисен щаб във всички ВУ в страната с представители на ръководствата и на студентските съвети на съответното висше училище, за да се контролира спазването на противоепидемичните мерки. „Решението е взето на общото събрание на организацията ни. Кризисният щаб трябва да следи всекидневно дали се спазват мерките. Така във всеки един момент ще бъде ясно каква е заболеваемостта сред студентите, и ще може да се изготви анализ за всеки университет поотделно“, посочва Парушев. Той е на мнение, че по този начин ще се избегне цялостното затваряне на студентската общност, а ще бъдат карантинирани само отделни факултети или университети, където се налага.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg