180 години светско образование в Стара Загора чества 6. ОУ „Свети Никола“
Преди 180 години и към четирите черкви в тогавашна Ески Заара, днешна Стара Загора, е имало килийни училища. Първенците хаджи Господин Славов, Александър Екзарх и др. осъзнават, че в града трябва да се въведе светско образование, тъй като децата, завършили килийното училище, продължават да се учат в „греческото“ и да се гърчеят. Те решават да издирят и поканят за учител човек, който владее взаимоспомагателната Ланкастърска метода. Такава личност е просветителят Атанас Иванов, по това време учител в Габровското взаимно училище. На 1 март 1841 г. към килийното училище на храма
„Св. Николай Чудотворец“ даскал Атанас влиза за първи път в час. Учениците започват да изучават аритметика, природни науки, история, нравоучение, вероучение, хигиена и т.н.
Интересът към този вид обучение е много голям. Към училището прииждат ученици от целия регион. Построяването на ново, голямо училище е неизбежно. Храмът „Св. Николай“ дава първите 90 златни гроша. Средства даряват първенци от махалата. Други помагат с материали и труд.
През 1850 г. триетажната сграда е готова. На първия етаж е началното школо, на втория – класното мъжко, а на третия – девическото училище. Тук са били учители Петко Р. Славейков и Атанас Илиев. Три години ученици са Васил Кунчев – Левски, революционерът Кольо Ганчев, братя Михаил и Георги Жекови. През 1863 г. първокласниците изучават Новия завет и свещена история, землеописание, краснописание, кратка числителница и др.
От 1896 г. до днес всичко, случило се в Шесто основно училище, се знае с абсолютна точност. Научаваме подробностите от Летописната книга, водена всяка година до 1946-а, на последната страница подписана от кмета и подпечатана с червен восък и печата на Стара Загора. В началото на всяка учебна година са изписани имената на учителите. Записването на учениците е ставало от 10 до 14 септември. На 15 септември се извършва водосвет, а от 16 септември започват редовни учебни занятия. Основната заплата на главния учител е 2040 лв., а на останалите – по 2000 лв. На всеки
6 години получават повишение по 200 лв. Към основната заплата на всеки учител се прибавят и по 100 лв. годишно. Всяка учебна година е завършвала с изпити на всички и урок пред цялата общественост. Любопитна е специалната Книга на ревизиите. Тя се води от 1901 г.
Първият направил проверка е околийският училищен инспектор.
Днес първото светско старозагорско школо е голямо, модерно, иновативно, желано и знаково за града и региона. В него 964 ученици се обучават от 81 учители. Високите резултати са индикатор за качествено образование. През учебната 2019/2020 г. седмокласниците показват 55,63 точки на НВО по математика, което нарежда 6. ОУ „Свети Никола“ първо в областта сред основните училища и на трето след ППМГ „Гео Милев“ – Ст. Загора, и ППМГ „Н. Обрешков“ – Казанлък. И по БЕЛ училището е сред първите в областта, като 89 от децата са с резултат над 90 точки. Призови места печелят учениците в общински, регионални и национални олимпиади и състезания.Ученикът от VII клас Димитър Делев е на първо място на националния кръг на олимпиадата по история и цивилизации през 2020 г. В училището учи и една от най-талантливите шахматистки на България Фабияна Костадинова – европейска шампионка за деца до 9-годишна възраст, отличен математик и носител на награда на кмета „Млада Загора“.
Училището изпълнява два проекта по програма „Еразъм+“. През 2019 г. почели иновативен проект в партньорство с училища от Белгия, Лондон, Уелс, Словения, Испания, Гърция и България, подкрепени от специалисти от Thomas More University of Applied Sciences в Белгия и от Департамента за образование и деца на Уелс. Разработени са съвместни уроци и публикации в подкрепа на учителите в прехода към иновативни практики. Приложението на метода „Обърната класна стая“, съвместно с колеги от 8 държави насърчава създаването на образователни мултимедийни продукти и използването на нови стратегии в груповата работа с деца. Участието в курсовете Using E-Leаrning Platforms, Going Digital in Innovative Classroom и Innovative Approaches to Teaching развива идеята за иновативна класна стая.
От 2019 г. „Свети Никола“ работи върху проект по ИКТ програмата на МОН и по няколко национални програми. „По примера на някогашното Светиниколско училище, което е било стожер на духовността, наша главна цел е духовното възпитание на учениците ни – разказва директорът Дарина Гайдарова. – Всеки ученик има възможност да избере извънкласна дейност. При поставяне на задачата да се проучат родовите корени на децата, се оказа, че тук учат наследници на капитан Петко войвода, на Пейо Яворов, на поета Кирил Христов, прапраправнучки на даскал Атанас Иванов и т.н.
Специално внимание отделяме на историята на Стара Загора и региона. Много от часовете по история се провеждат в Регионалния исторически музей, в метоха, пред паметниците. Отбелязваме годишнините на великите българи. Децата подготвят програми. Тази година четвъртокласниците написаха творби, посветени на гибелта на Левски. Творбите ще издадем в книга. Предстои да направим постоянен кът на Апостола. За Националния празник всяка паралелка пресъздаде със слово, рисунка или пиеса боевете при Стара Загора. Събраните материали също ще издадем.
По повод юбилея учениците писаха есета, стихотворения и разкази. Те ще бъдат отпечатани в сборник с работно заглавие „Моето училище в миналото, настоящето и бъдещето“. Със същото мото е и юбилейното издание на в. „Чудотворец“ и брошура, посветена на годишнината. Рисунките по същата тема също ще бъдат издадени“, изброява директорката.
180 дръвчета ще посадят 180 деца и родители, за да продължат мисията на светиниколци. Ще се проведе състезанието „Българският език е лесен и интересен“. Във викторината
„180 години Светиниколско училище в Стара Загора“ ще премерят знания малките ученици.
Тържествена, цветна и силно зареждаща ще бъде кулминацията на годишнината. В деня на светите братя Кирил и Методий – 11 май, в античния форум „Августа Траяна“, в грандиозен спектакъл ще бъде претворена история, събрала минало, настояще и бъдеще. Тържествените чествания ще приключат с празничен флашмоб на завършващите четвъртокласници.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg