Благоевградската ПГИ „Иван Илиев“ ще бъде национален организатор на Международната олимпиада по икономика за България
Ако за едно и също работно място се явят двама икономисти, но единият е завършил и икономическа гимназия, а не само висше икономическо образование, работодателят ще предпочете него. „Това е мнение на представители от Асоциацията на банките в България, а не мое. Според тях икономическата гимназия дава по-солидни знания и нашите кадри са по-подготвени“, твърди Ася Бояджиева-Пенкова – директор на Професионалната гимназия по икономика „Иван Илиев“ в Благоевград.
Според нея добрите резултати се дължат на екипа от прекрасни колеги, които работят с желание, инициативни са, мотивират учениците да се изявяват в различни прояви, и не пестят време и усилия, за да ги подготвят за тези участия.
Гимназията поддържа отлични отношения с икономическите университети в София, Варна и Свищов. Голяма част от учениците печелят студентски права още преди да са завършили средното си образование. Сред последните примери е националното състезание по финанси и счетоводство, организирано от Асоциацията на икономическите училища в България. 400 средношколци от цялата страна се включват в надпреварата за правото да бъдат студенти в УНСС. От ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград, участват 15 ученици. Сред победителите е Румяна Котевска, която получава отличен 6.00 и право на прием в 33 специалности в професионално направление „Икономика“.
Преди това пък в националното състезание по застраховане и социално дело Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ предизвиква средношколците от XI и XII клас с конкурс за есе по темите „Застраховането като възможност за защита живота, здравето и имуществото на хората“ и „Как да преборим бедността в съвременното общество?“. Ученически разработки се оценяват от академични преподаватели към катедра „Застраховане и социално дело“ на Академията в Свищов и от представители на практиката.
В категорията на XII клас в направление „Социално дело“ по темата „Как да преборим бедността в съвременното общество?“ първото място е присъдено на Стела Стоилова от ПГИ – Благоевград, консултирана от Гергана Узунова – старши учител по икономически дисциплини. Победителите са отличени с грамоти и сертификат, който им дава право при кандидатстване в Стопанската академия да бъдат приети в първата желана от тях специалност в редовна форма на обучение.
По време на VІ национално състезание по икономикс в УНСС се състезават над 160 ученици от 36 професионални гимназии – членове на Асоциацията на икономическите училища в България, сред които и 28 дванайсетокласници от благоевградската гимназия. От всички участници само 22-ма средношколци показват отлични резултати и 10 от тях са от ПГИ – Благоевград. Даже възпитаниците на „Иван Илиев“ Мирослав Стоянов, Габриела Минева и Александра Мицова, които работят под ръководството на Емилия Шаренска и Илиана Кадурина, заемат първите три места в състезанието на УНСС.
От 6 години ПГИ организира съвместно с Американския университет в България и с подкрепата на РУО – Благоевград, национално състезание за икономисти на английски език за учениците от XI и XII клас на професионалните гимназии по икономика и професионални гимназии с икономически специалности. То се провежда на три етапа, като първият е за определяне нивото на подготовка по английски език. Вторият кръг включва умения за водене на разговор на английски и писане на есе по различни теми, като тази година темата на есето е „Аз съм предприемач в условия на пандемия от коронавирус и икономическа криза“. Учениците, които стигат до третия кръг, се разпределят на лотариен принцип в отбори по четирима. Те трябва да подготвят и защитят презентация за развиване на бизнес в различни населени места в България, при положение че разполагат с 200 000 лева начален капитал. За първи път тази година състезанието се провежда виртуално. До финалния кръг стигат 28 ученици от 16 професионални гимназии, разпределени в 7 екипа.
В резултат от успешното провеждане на националното състезание за икономисти на английски език ПГИ получава покана да бъде национален представител за България на Международната икономическа олимпиада (МИО). Кандидатурата на гимназията е одобрена.
Международната олимпиада по икономика е състезание за ученици от гимназиален етап на обучение, които изучават икономика и финанси. Провежда се всяка година от 2018 г. насам. Тази година надпреварата е от 26 юли до 1 август с домакин Латвия. Всеки отбор се състои от най-много петима участници и един-двама ръководители. Състезанието е разделено на три части: икономика, финансова грамотност и бизнес. Участието в надпреварата по икономика и финансова грамотност е индивидуално, а бизнес състезанието е отборно и може да включва писмено, електронно или устно представяне на резултатите.
В тазгодишната олимпиада участва и български отбор, определен от благоевградската гимназия. В него влизат петима ученици: Тома Ников от ПГИ, както и по един ученик от НГДЕК – София, от ПГ по транспорт и транспортен мениджмънт – Казанлък, от ПГИ – Перник, и от ПГСС „Никола Пушкаров“ – Попово. Първото представяне на участниците от България в Международната олимпиада по икономика е достойно.
ПГИ ще започне новата учебна година с 4 нови паралелки със специалности с разширено изучаване на английски език: „Бизнес администрация“, „Икономика и мениджмънт“, „Оперативно счетоводство“ и „Икономическа информатика“.
„През тази година за последен път изпратихме абитуриенти от 5 паралелки, така че сега учениците ще бъдат 540 – казва директорът на ПГИ. – Ограничиха приема ни преди 4 години, въпреки че ежегодните справки от бюрата по труда показват, че има търсене на икономически кадри. Освен това от Асоциацията на икономическите училища в България предлагаме специалността „Икономика и мениджмънт“, в която обучението е приравнено на това в новите профилирани паралелки по предприемачество, също да е със статут на STEM профeсия.“
Бъдещите икономисти трупат практически опит в учебно-тренировъчни фирми (УТФ) и се справят много добре. На тазгодишния международен панаир ТФ ФЕСТ 2021,
проведен онлайн от 21 до 23 април, компанията на учениците от ПГИ печели второ място за комплексно представяне. Освен това УТФ „Скалите“ ООД от ПГИ – Благоевград, с ръководител Илияна Папукчиева-Иванова се класира на първо място за фирма с „Най-много продажби през онлайн магазин“, второ място за „Най-добро сътрудничество с фирма ментор“ и трето място в конкурса „Най-добър уебсайт“. В състезанието участват 166 учебно-тренировъчни фирми от 8 държави – България, Белгия, Испания, Литва, Люксембург, Румъния, Словения и Черна гора.
За доброто обучение и професионалната подготовка на учениците от „Иван Илиев“ се грижат 50 учители. „Особено трудно ни е, когато се пенсионира някой колега икономист, да му намерим заместник – споделя Ася Бояджиева-Пенкова. – Идват хора, които не са запознати с икономическото съдържание на учебниците или пък нямат преподавателски умения, и си тръгват след един-два месеца. Имала съм кандидати, които не са влизали в нито един час, завършили са преди 30 – 35 г. ВИИ „Карл Маркс“, когато все още е имало планово стопанство, а не пазарно. За тях е абсолютно необходимо да изкарат допълнителни курсове, за да актуализират познанията си.“
Учениците от ПГИ се явяват не само на професионални икономически състезания. През юли възпитаници на гимназията участват в събитие с победителите от трите национални онлайн състезания по световна история в София с „Кан Академия“, провели се между март и юни 2021 г. Посещават американското посолство в България и се запознават с посланика на САЩ у нас Херо Мустафа.
Ученикът от IXГ клас Илиян Манов пък завоюва едно от най-големите си постижения, като става вицешампион на България по шахмат за юноши и девойки до 17-годишна възраст след участието си в държавните училищни индивидуални първенства през април в Казанлък.
Икономическата гимназия активно работи и по програма „Еразъм+“.
Всяка година изпраща ученици за обмяна на опит и производствена практика в някоя европейска държава. „Обикновено се опитваме в един проект да включим по две специалности, които редуваме, за да може най-добрите ученици от всички специалности да могат да видят на място как се работи в чужбина – обяснява директорът на ПГИ. – Така те могат да сравняват своите възможности с тези на другите и да видят, че никой не ги превъзхожда, да добият повече самочувствие.
Пътуват по една-две групи годишно в Германия, Великобритания, Португалия. Последният проект е за Италия, където заради ковид се отложи практиката през миналата година. Но пък успяхме да я реализираме през юни т.г. след изпитите. Много са полезни за учениците тези пътувания, от които се връщат обнадеждени и уверени, че могат да успяват и да се справят.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg