Стоян СТОЯНОВ
Интердисциплинарни уроци по природни науки, музика и изобразително изкуство, STEM обучения, формиране на дигитални създатели, часове по програмиране и по роботика, обучение чрез драматизации на приказки и ролеви игри, учене чрез правене и преживяване, интерактивни методи на преподаване. Примерите за иновации в родните училища стават все повече с всяка изминала година.
Благодарение на инициативността на директори, учителски екипи и настоятелства и с финансовата подкрепа на МОН технологично се променя и обучителната среда в образователните институции. Но по-значима е промяната на философията на преподаване и учене. Търсенето и внедряването на иновативни методи за преподаване и учене се превръща в практика за редица български училища. При това не само в онези 510 от тях, които през тази учебна година имат статута на иновативни. В редица други школа десетки педагози с всекидневната си работа правят промяната в средното образование.
Създава се общност от училища, за които тази промяна в обучението е реалност днес. При това с помощта на националните програми на МОН те имат възможността да споделят своя опит не само помежду си, но и с онези, на които все още им липсва увереност във въвеждането на нови методи за преподаване и учене.
А за това, че у нас могат да се правят истински нововъведения, говори и фактът, че няколко родни школа бяха отличени с Европейска награда за иновативно обучение.
Разбира се, промяната със сигурност не e толкова видима и бърза, колкото ни се иска. Но си струва тя да бъде провокирана и подкрепяна от всички. При това не бива да се пропуска и оценката на практическите ползи от всяка конкретна иновация, за да не се превръща тя само в етикет за привличане на ученици.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg