Модернизират програми чрез въвеждане на дигитално образователно съдържание, електронни ресурси и облачни технологии
Милена МИНЧЕВА
Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ в партньорство с три български и три чуждестранни университета въвежда иновативно образование с цифровизация в хуманитарните и социалните науки. Проектът, по който ще работят висшите учебни заведения, се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, казва за в. „Аз-буки“ ръководителят му доц. д-р Мария Илчева от Великотърновския университет. Общата му стойност е
4 175 484,34 лева, от които 85% са европейско финансиране, а останалото – национално.
Партньори на великотърновци са Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Югозападният университет „Неофит Рилски“ и Техническият университет в Габрово. Включени са и три асоциирани международни партньора – университетите „Адам Мицкевич“ в Познан (Полша), „Аристотел“ в Солун (Гърция) и Университет „Питещ“ в Питещ (Румъния).
„Проектът включва четири основни групи дейности: модернизация на учебните програми – разработване и въвеждане на съвместни магистърски програми; създаване на дигитални учебни ресурси и виртуален университет; професионално развитие на преподаватели и кариерно ориентиране на студенти“, разказва доц. Илчева. По думите ѝ основната цел е да се постигане динамично съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование чрез въвеждане на иновативно обучение в хуманитарните и социалните науки.
„Това може да се реализира чрез широкото прилагане на цифровата трансформация на образованието, внедряването на добри практики от утвърдени европейски образователни институции и по-широкото използване на иновационните образователни технологии“, категорична е доц. Илчева.
Участниците в проекта се надяват чрез него да се повишат качеството на висшето образование и неговата насоченост към нуждите на бизнеса чрез създаване и въвеждане на интердисциплинарни учебни програми с цел подготовката на специалисти в приоритетни професионални направления, за които има нарастваща тенденция за търсене на пазара на труда. „Надяваме се да модернизираме учебните програми чрез въвеждане на дигитално образователно съдържание, електронни ресурси и облачни технологии в образователния процес“, допълва ръководителят на Проекта доц. Илчева.
Той е с продължителност 30 месеца, като реализацията му ще продължи до края на 2023 г. Програмата предвижда разработване и въвеждане на 6 иновативни интердисциплинарни съвместни учебни програми, които ще доведат до модернизация на учебния процес в четири приоритетни професионални направления: „Филология“, „История и археология“, „Обществени комуникации и информационни науки“ и „Социални дейности“.
„Разработваме и 6 нови магистърски специалности и от догодина планираме прием по тях“, посочва доц. Мария Илчева. За филолозите това е „Дигитална култура: Език, литература, комуникации“, като едната програма е за два семестъра, а другата – за четири. За историците новите специалности са „Нова и съвременна българска история – проблеми, модели, методология“ и „История и култура на Балканите и Източното Средиземноморие в Късната античност и Средновековието“. В направлението „Обществени комуникации и информационни науки“ новата магистърска програма е „Дигитални комуникации и медии“. В социалните дейности ще се разкрие прием за „Социални иновации и социални политики“.
Ще бъдат включени 759 студенти, 300 преподаватели и 55 докторанти и млади учени.
Сред интересните аспекти на проекта е, че се предвижда създаването на 10 виртуални учебни зали. Шест от тях ще бъдат във Великотърновския университет, две – в Софийския, и по една в ЮЗУ и ТУ – Габрово. Ще се използва и софтуерна програма, която ще позволи да се поддържа хибриден учебен процес – онлайн и присъствен.
„Виртуализираната учебна стая е гръбнакът на хибридното обучение. Тя позволява на преподаватели и студенти да осъществяват пълноценен учебен процес чрез изцяло онлайн обучение (без присъствие на студенти) и хибридно обучение
(с присъстващи студенти и онлайн обучаеми). Лекциите ще се съхраняват дигитално като видео, аудио и/или текст“, обяснява доц. Илчева.
Друга интересна подробност е, че в рамките на Проекта ще бъде създадена лаборатория за дигитални ресурси по история и археология, която ще предлага съвременни технологии в областта, в това число лицензи за специализиран софтуер (ArcGIS и др.) и специализиран хардуер – дрон за заснемане на исторически и археологически обекти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg