Стоян СТОЯНОВ
През годините насочваме всички наши инициативи и дейности не само към децата със специални образователни потребности. Стремим се да въвличаме в тях и учители, родители и връстници на децата, с които работим. По този начин правим процеса на приобщаването много по-плавен и много по-значим за всички страни.“ Това споделя пред „Аз-буки“ Моника Дончева – директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование в Ловеч. А неговият колектив наистина има какво да сподели като опит в организирането на инициативи.
От 10 години Регионалният център има много добро сътрудничество с различни неправителствени организации и най-вече с Центъра за работа с доброволци към Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ в Ловеч. „С тези деца правим наистина изключително много събития“, отбелязва директорката на РЦПППО – Ловеч.
Сред инициативите през последните години са организирането и провеждането на театрални постановки, които са приети много добре от обществеността в Ловеч. В тях на сцената оживяват героите от „Грозното патенце“ и „Пепеляшка“, „Трите прасенца“, „Под гъбката“, а актьори са деца със специални потребности, техни връстници, доброволци, специалисти от Регионалния център и родители. „Целта е да покажем, че всички деца имат своя талант и възможност да се изявят по начин, по който те могат“, връща лентата назад събеседничката ми.
По-късно от екипа на Регионалния център започват и посещения в детски градини, където провеждат занимания, в които чрез занимателни игри насочват вниманието на децата към техните сензорни възприятия. Запознават ги как да опазват своите сетивни органи. И отново не делят децата в зависимост от това дали имат, или нямат дадени дефицити.
Предвид пандемичната обстановка в последните две години от Регионалния център организират различни онлайн конкурси, които се радват на силен интерес. Първият е през 2020 г. и е посветен на 100-годишнината от рождението на големия италиански майстор на истории Джани Родари. „Когато имахме присъствено обучение, провеждахме и занимания в различните образователни институции. Привличахме учениците към четенето и към това да търсят добри разказвачи като Джани Родари. През тази година проведохме и „Патиланска творилница“, посветена на Ран Босилек.
С тези инициативи провокирахме децата не само да четат, но и да рисуват, да творят, да пътуват и да разказват. Изпращаха ни и видеоклипчета, в които децата четяха създадени от тях текстове или произведенията на тези автори“, разказва Моника Дончева.
Провеждат и конкурса „Коледа по пантофи“, в който се включват не само образователни институции от областта, но и участници от цялата страна.
В момента се провежда конкурсът „Добрите очи“.
Инициативата е вече традиционна и е посветена на Деня на приятелството – 13 ноември, и на Международния ден на толерантността, който се отбелязва на 16 ноември. За Конкурса организаторите от Регионалния център в Ловеч получават голям брой проекти – снимки, колажи, апликации, стихове, разказчета.
Тази година деца със специални потребности и техните връстници от различни образователни институции в областта се включват по време на Европейската седмица на спорта и в Европейската футболна седмица #EFW2020 на Спешъл олимпикс, както и в различни игри в рамките на инициативите „Да играем заедно“ и глобалната кампания „Приобщаването е революцията“.
Но инициативите на РЦПППО – Ловеч, не са насочени само към децата. „Правихме различни опити да провеждаме срещи с родители, на които те да се опознаят и да обсъждат помежду си своите трудности, да споделят опит и практика – например къде са намирали най-добрите решения за своето дете. Втора година провеждаме инициативата „Ден за мен“, която сега се налага да бъде онлайн. През миналата година събирахме желаещите родители, като осигурявахме специалисти, които да се занимават с техните децата в различни ателиета. А в това време с възрастните обсъждахме различни въпроси и им давахме насоки как да работят у дома. Предварително направихме анкета, за да определим темите и да сме максимално полезни“, отбелязва събеседничката ми.
В момента се провежда и онлайн „Училище за щастливи родители“, в рамките на което ще бъдат подготвени брошури с полезна информация и съвети за родителите за работа с техните деца у дома. Първата е почти готова. Тя е посветена на ранното детско развитие. Брошурите ще бъдат достъпни на сайта на Регионалния център и в неговата страница в социалните мрежи.
„Нагласата на родителите се променя в последните години и те търсят допълнителна подкрепа за своите деца. Много неща говорят за тази позитивна промяна. Например фактът, че тази година в Регионалния център значително нарасна броят на децата в детските градини, които вече подпомагаме. Получаваме сигнали от учителите в детските градини, за да направим оценка, или от родители, за да ги консултираме за развитието на тяхното дете“, споделя още директорката на РЦПППО – Ловеч. И добавя, че Регионалният център вече е припознат като компетентния орган, който може да даде консултация, да обследва децата и да определи дали имат необходимост от някаква подкрепа. Дори са търсени за това от детските ясли, където по принцип не подпомагат деца.
„Родителите, особено на малките деца, наистина почти всекидневно осъществяват контакт с нашите специалисти, които работят в детските градини. Търсят обратна връзка какво се случва с детето им“, казва Моника Дончева.
А променя ли се средата в училищата по отношение работата с деца със специални образователни потребности? Тук събеседничката ми коментира, че процесите на промяна са по-бавни. Но въпреки това има огромно развитие в позитивна посока в сравнение с трудностите отпреди 15 години, когато са създадени регионалните центрове. Тогава и преподавателите от доста от училищата и детските градини не са били подготвени за работа с деца със специални образователни потребности – както в чисто методически аспект, така и по отношение на нагласата, че в класа или групата ще има такива деца.
„Сега колегите педагози ни търсят за различни обучения.
Особено в последните две-три години. По правилника за устройството и дейността на регионалните центрове е заложена дейност да обучаваме в сферата на приобщаващото образование. Организираме тренинги и обучения. Влизаме на работни срещи в екипите в училищата и детските градини. Обучаваме педагогическите специалисти за всичко, което ги интересува и засяга децата, тяхното развитие и приобщаване, дори и относно документацията, която те трябва да попълват. Имаме доста заявки за обучения, което също говори за променено мислене. И най-вече го виждаме у младите хора, които работят в образователните институции“, отбелязва още събеседничката ми.
Директорката на Регионалния център подчертава и доброто сътрудничество и общия език, който намират с други институции, които по някакъв начин са ангажирани с децата и учениците със специални образователни потребности – като дневни центрове, центрове за настаняване от семеен тип, центрове за обществена подкрепа. „Те всичките работят с тях, макар и фокусът на работа да е малко по-различен. Но имаме добро взаимодействие и сътрудничество, което е от полза за развитието на самите деца“, казва Моника Дончева.
В област Ловеч около 279 деца със специални образователни потребности са записани и се обучават в различни образователни институции. Специалистите от Регионалния център към момента работят със 189 от тези деца и ученици. Останалите получават подкрепа от екипите в образователните институции, в които се обучават.
Екипът на Регионалния център е 23 души педагогически персонал – ресусни учители, двама логопеди и трима психолози.
„С по-голямата част от тях работим още от старта на ресурсното подпомагане. Имаме и млади колеги, които са много активни. Дори тази година назначихме двама млади ресурсни учители и един психолог. Колективът ни е доста добър и надъхан за работа. Регионалният център осигурява минимум по две обучения за екипа си през учебната година. Но и самите колеги инвестират в подоб-
ряване на квалификацията си“, разказва още директорката на РЦПППО – Ловеч.
Сред обученията са тези за работа от разстояние в електронна среда, които помагат за справянето с предизвикателствата при онлайн обучението на децата със специални образователни потребности. С набирането на опит специалистите на Регионалния център намират в лицето на родителите котерапевти и заедно успяват в този начин на работа. Сега имат и опцията съгласно желанието на родителите да работят индивидуално присъствено с децата или учениците, независимо от онлайн обучението. Разбира се, има и случаи, в които се работи чрез разнасяне на материали на хартиен носител, като на място на родителите се обяснява и начинът, по които трябва да се работи по поставените задачи.
Регионалният център използва част от базата на Професионалната гимназия по икономика, търговия и услуги в Ловеч. „Имаме достатъчно обзаведени и оборудвани кабинети. Всяка година се обсъжда какви нови дидактични материали и помощни средства и софтуер са необходими. И в момента заявяваме софтуера –Communicator 5, който е много добър за работа с невербални деца“, споделя директорката на Регионалния център.
Неговите специалисти не прекъсват връзката с децата и през летните месеци. Подготвя се програма, която включва различни дейности през седмицата за около по два часа на ден. През последното лято това са детска лаборатория „Играй и учи“, артработилница „Сръчко“, четене на открито „В дядовата ръкавичка“, рисунки на асфалт „Шарен свят“ и спортни игри. В заниманията се включват и представители на Центъра за работа с доброволци към Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“.
„Преди много време стартирахме и инициативата „Забавно лято“, която се провежда вече за 14 път. Един ден от седмицата за по два часа на различни места в града или в малки населени места в близост до Ловеч ходим с доброволците и провеждаме занимателни летни игри, в които се включват и деца със специални потребности“, разказва Моника Дончева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg