Адаптирани образователни ресурси за българските училища в чужбина, съдържащи десет кратки урока и видеоклипове към тях, разработи Кирило-Методиевският научен център към БАН. Уроците проследяват ключови моменти от живота на Светите братя и техните ученици. Разказват за създаването на двете азбуки – кирилицата и глаголицата. Запознават с емблематични произведения от епохата на Златния век. Очертават ролята на България сред славянските народи и утвърждават нейното неотменимо културно присъствие на европейския континент.
„Създадохме тези образователни ресурси в изпълнение на подписаното през 2021 г. споразумение за сътрудничество с Асоциацията на българските училища в чужбина“, разказва пред „Аз-буки“ доц. Десислава Найденова от Кирило-Методиевския научен център към БАН. Тя е част от екипа на Центъра, който ги разработва след проведено онлайн проучване за нуждите на АБУЧ. След това адаптираните уроци и видеклиповете към тях са качени на платформата на КМНЦ и е пратен достъп до образователните ресурси на АБУЧ и неговите членове. Освен десетте адаптирани урока в платформата са достъпни и различни помощни материали – табла на глаголицата и кирилицата, възможност да си направиш ключодържател или книгоразделител с глаголически символи и букви, образователни игри и кубче на Рубик, които могат да се ползват при провеждането на уъркшоп по темата, свързана с двете азбуки.
Първият ограмотителен курс „Кирилометодиевистика за малки и големи“ предлага идеи за образователни игри и упражнения, чрез които учащите да се запознаят с историята на писмените системи на български език. Вторият курс – „Библията – европейски културен код“, представлява система от уроци, предоставящи базови знания за Библията и за основните старозаветни и новозаветни сюжети. Всяка тема се състои от три урока и съдържа подробно методическо упътване за учителя.
„Писмени системи по българските земи“ представлява набор от уроци, предоставящи основни знания за писмената култура на българите. Проследява историческите процеси на изграждане и формиране на българската книжовност и начина на нейното функциониране при създаването на българската държава и последвалия Златен век.
„Делото на Кирил и Методий и неговите традиции в Българското средновековие“ пък съдържа система от уроци, предоставящи основни знания за началото на славянската християнска култура.
Доц. Десислава Найденова работи по два от 10-те кратки урока за Кирило-Методиевото дело – „Идентичност и различия в обществото“ и „Кирил и Методий в паметта на Европа“.
„Към всеки урок има и видеоклипче в рамките до 10 минути с много картинки и дикторски текст, който на достъпен език обяснява съответната тема – казва доц. Найденова. – Очакваме да получим обратна връзка, след като започне новата учебна година в българските неделни училища в чужбина, за да видим какви са отзивите от труда ни. Готови сме да коригираме уроците, както и да направим нови. Предимството на нашите уроци е, че те не могат да се открият в други учебници, различни са, но трябва да бъдат и полезни.“
Другите автори от КМНЦ на тези образователни ресурси са проф. Б. Мирчева, доц.
Т. Илиева, доц. Ива Трифонова и гл. ас. Е. Зашев.
Това не са първите дигитални образователни ресурси, които разработва КМНЦ.
И преди това са правени такива в помощ на средното образование в рамките на проекта „Интердисциплинарен клъстер „Кирилометодикон“, част от „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по ОП НОИР 2014 – 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg