Продължителността на учебната година засега няма да се променя
По-дълга ваканция ще имат учениците между двата срока, като тя ще продължи от 1 до 5 февруари 2023 г. Това е записано в заповед на министъра на образованието и науката за определяне графика на учебното време на учебната 2022/2023 г.
Есенната ваканция ще бъде от 29 октомври до 1 ноември включително. Около коледните и новогодишните празници няма да се учи от 24 декември 2022 г. до 2 януари 2023 г. включително. Пролетната ваканция за I – ХI клас е от 8 до 17 април 2023 г.
включително, а дванайсетокласниците ще почиват от 12 до 17 април.
Отново неучебни ще бъдат дните на задължителните държавни зрелостни изпити и на изпитите за национално външно оценяване в VII и X клас. Матурата по БЕЛ е предвидена за 19 май догодина, а вторият ДЗИ и изпитът за придобиване на професионална квалификация – за 23 май. НВО по БЕЛ в края на VII и на Х клас е планирано за 13 юни, а по математика – за 16 юни. Предвижда се 25 май да бъде неучебен, но присъствен ден за училищни, просветни и културни дейности.
Публикувани са и заповедите за определяне на дати за провеждането на НВО на учениците в IV, в VII и в Х клас и на график на дейностите през учебната 2022/2023 г.,
както и за провеждането на матурите и на задължителните ДЗИ за придобиване на професионална квалификация.
Националното външно оценяване по БЕЛ в IV клас да се проведе на 29 май 2023 г. от 10 часа, а изпитът по математика да започне в същия час на 30 май. НВО по БЕЛ за седмокласниците е планирано за 13 юни от 9 часа, по математика – за 16 юни от 9 часа, а изпитът по желание по чужд език да започне от 9 часа на 14 юни. Съответно НВО по БЕЛ в Х клас да започне в 11 ч. на 13 юни, по математика – по същото време на 16 юни, а по чужд език (по желание на ученика) – на 14 юни.
Изпитът по ИТ за измерване на дигитални компетентности (по желание) се предвижда да се проведе на 19 юни 2023 г. по график в две сесии – от 8,30 и от 14,30 часа.
Традиционно първи ще завършат учебната година дванайсетокласниците – на 16 май. Вторият срок за I – III клас завършва на 31 май, за IV – VI клас – на 15 юни, и за V – VI клас за паралелките в спортни училища – на 30 юни. В края на юни ще завършат и учениците от VII до ХI клас. За паралелки с професионална подготовка или с дуална система на обучение в Х и XI клас ще има и 2 или 4 седмици за производствена практика в периода 1 юли – 31 август 2023 г.
Янка Такева, председател на СБУ:
Необходимо е да се увеличи учебното време
„Необходимо е да се увеличи учебното време“, коментира във Варна председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, съобщи БТА.
„Имаме 270 учебни дни на базата на разчета. Когато махнем съботите, неделите, официалните празници и ваканциите, се получават от 150 дни за обучение на децата от I до IV и до 180 дни за тези от XII клас. В рамките на това време какво качество на образованието искаме“, отбелязва Такева. И уточнява, че нейното предложение е да се направи задълбочено проучване, да се обясни на родителите и на хората, които протестираха срещу увеличаването на учебното време, че в рамките на 180 учебни дни учителите и чудеса да искат да направят, не могат.
Според Янка Такева е необходимо удължаване на учебната година с две седмици в края Ӝ. За целта обаче системата на образованието трябва да се подготви. Необходимо е да се сложат климатици в учебните заведения, да се преформулира и пренапише Наредбата за учебните планове и програми, а за това са нужни около две години технологично време.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg