75 на сто от средствата се насочват за научни изследвания и назначаване на млади учени
Стоян СТОЯНОВ
Центровете за върхови постижения и за компетентност ще получат допълнително финансиране от новата „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021 – 2027 г.“.
Към момента тя е на етап обсъждане с ЕК.
Центровете са в процес на преход към втория етап от развитието си, когато би трябвало да бъдат доразвити и използвани в полза на държавата, конкурентната икономика и обществото. Това заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков при отговорите си на актуални въп-
роси в Ресорната парламентарна комисия.
За разлика от първия етап, в който бе поставено изрично изискване от финансиращата институция – Европейския фонд за регионално развитие, поне 74% от средствата да отидат за научна инфраструктура, а не повече от 26% – за всичко останало, за следващия етап съотношението е обърнато. Не повече от 25% от общата сума ще отиде за закупуване на резервни части, поддръжка и модернизиране. А поне 75 на сто от средствата трябва да бъдат свързани с директно използване на съответната апаратура, включително чрез назначаване на млади учени и изследователски екипи, които да решават конкретни задачи. Част от тях са с чисто научна насоченост – фундаментални научни изследвания, и други по-скоро насочени към приложението на научните резултати, обясни министър Денков. Той отбеляза, че е поставил като задача на екипа, който работи по тази тема, максимално бързо да се подготвят насоките за кандидатстване за втората процедура.
„В тясна комуникация сме с новото Министерство на иновациите и растежа. По функции е предвидено те да поемат работата с фирмите и както ние се опитваме да насочим научните организации към работа с реалния бизнес, така те да насочат компаниите за работа с научните институции“, каза още министърът.
В отговор на въпрос министър Денков заяви, че предстои на 22 февруари да обсъди със Съвета на ректорите подготвени промени за структурата на висшето образование, която в момента е силно фрагментирана. Те са в унисон с мерките, разписани в Стратегията за развитие на висшето образование с хоризонт 2030 – оптимизиране на системите за акредитация и атестиране, мерки срещу плагиатството, ролята на настоятелствата на висшите училища. Министър Денков съобщи, че Националната агенция за оценяване и акредитация е напреднала в разработването на нова методика за атестирането, която в следващите 2 – 3 месеца може да бъде представена за обществено обсъждане.
„МОН анализира внимателно кои са причините за проблеми при прилагането на Закона за пред-
училищното и училищното образование. Функционира и работна група с представители на МОН, на социалните партньори и експерти, която работи по подготовката на промени в ЗПУО и наредбите към него“, каза още Николай Денков. Работата ѝ вероятно ще отнеме няколко месеца. Проведени са и разговори за независима оценка на ефектите от прилагането на ЗПУО върху системата.
Подготвя се и методиката за преглед на учебните програми и учебното съдържание и по етапи, и по предмети, и по междупредметни връзки, отбеляза още министър Николай Денков.
В отговор на въпрос той отбеляза, че няма пренебрежение към хуманитарните науки. Неслучайно сред първите изследователски висши училища попадат и Софийският и Пловдивският университет. Те имат пълното право да изведат сами своите приоритети за научни изследвания, заяви министърът. „Аз съм човекът, който включи като точка в Стратегията за развитие на висшето образование, съгласно която във всяка специалност трябва да се изучава някоя от социалните или хуманитарните науки“, добави той.
Според министъра е факт, че в света списанията в областта на хуманитарните и социалните науки са повече от тези в природните, инженерните и медицинските науки. Но по исторически причини учените от тези области у нас публикуват по-малко в тях. И това е проб-
лем на съответните научни общности. „Крайно време е не да се опитваме да нагласим науката според това, което заварваме в резултат на етапите на развитие, а обратното – нашата наука да търси мястото си в световните образци“, смята министър Денков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg