До 2025 г. държавите членки трябва да предлагат скрининг на 90% от населението с цел ранно диагностициране на заболяването
Антоанета НАЙДЕНОВА
Европейската комисия представи нов подход към подкрепата за държавите членки да използват в по-голяма степен скрининга за онкологични заболявания, като част от схемата на ЕС за подобни изследвания. Тя ще бъде предложена в рамките на европейския план за борба с рака. Предложената препоръка поставя акцент върху ранното откриване на ракови заболявания и има за цел да се увеличи броят на скринингите, като се обхванат повече целеви групи и повече заболявания.
Новият подход, който е основан на най-съвременните налични научни разработки и данни, ще улесни държавите членки да гарантират, че до 2025 г. съответен скрининг се предлага на 90% от населението на ЕС, което отговаря на условията за скрининг за рак на гърдата, рак на маточната шийка и рак на дебелото черво и ректума. Съгласно новата препоръка се разширява и обхватът на масовия организиран скрининг, така че да включва и рака на белите дробове, простатата и стомаха.
„През 2020 г. приблизително 2,7 млн. души в ЕС са диагностицирани с рак и над 1,3 млн. души загубиха битката с тази болест. Знаем, че ранната диагноза спасява пациентите и подобрява качеството на живота им. Днес определяме нов курс в скрининга за онкологични заболявания в ЕС в рамките на европейския план за борба с рака. Въз основа на новите ни препоръки схемата на ЕС за скрининг ще обхване видове рак, които представляват почти 55 % от всички нови случаи, диагностицирани всяка година в ЕС. Новите ни препоръки, които се основават на научните доказателства и високите постижения, разработени през последните 20 години в изследванията на раковите заболявания, ще засилят мерките ни в целия ЕС да действаме на ранен етап и да компенсираме въздействието на COVID-19 върху диагностиката и грижите за болните. Заедно можем да променим нещата и да обърнем тенденциите при раковите заболявания.“ Това заяви Стела Кириaкиду – комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните.
С предложената препоръка се въвежда нов подход на ЕС за прилагане на най-добри практики за одобряване на скрининга за рак. Тя заменя сегашната от 2003 г., която спешно се нуждае от актуализиране.
Предложението е водеща инициатива от Европейския план за борба с рака и отразява най-новите налични научни достижения и данни. За въвеждането на новите препоръки има финансова подкрепа от 38,5 млн. евро в рамките на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“, „Хоризонт Европа“ и 60 млн. евро по линия на „Хоризонт Европа“. ЕК ще предложи и допълнително финансиране за скрининг за рак в рамките на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ за 2023 г. Освен това може да се предостави подпомагане от европейските регионални, кохезионни и социални фондове.
За да се улесни скринингът, с новата препоръка се разширява и целевата група за скрининг за рак на гърдата. Тя вече ще включва жени на възраст между 45 и 74 години (сега възрастовата група е от 50 до 69 години). Предлага се за откриване на рак на маточната шийка да се извършва изследване за човешки папиломавирус (HPV) при жени на възраст от 30 до 65 г. най-малко на всеки 5 години, като се вземе предвид ваксинационният статус във връзка с HPV. Призовава се за тестове за рак на дебелото черво и ректума при лица на възраст 50 – 74 г. под формата на имунохимичен тест с цел профилиране и разпределение, за да може пациентите евентуално да бъдат насочвани към последваща ендоскопия/колоноскопия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg