Отбор Zentix спечелиха първото място във фестивала по роботика FIRST LEGO League България, който се проведе в Бургас. В арена на битките се превърна Бургаският свободен университет. Организатори на проявата бяха Центърът за творческо обучение и Община Бургас.
Zentix е отбор от Robopartans – Варна, и учениците Иван Й., Иван П., Мартин, Алекс и Калина имат над поне по 12 завършени нива по роботика през последните 5 години, в които посещават занятията по роботика през уикендите.
Архивите на сертификатите им говорят, че всички те са били II или III клас, когато са започнали да посещават тези занятия. Сега средната възраст на петимата състезатели в Zentix е 14 години. Те са ученици между VI и VIII клас.
След класирането на първо място
Zentix ще представя страната ни на Европейския шампионат по FLL роботика (OEC) в град Бодо, Норвегия
– европейска столица на културата за 2024 г.
Любопитен факт е, че Бодо се намира отвъд Полярния кръг и денят през май продължава около 16 часа: слънцето изгрява около 5 сутринта и залязва около 21 часа вечерта.
Община Бургас осигурява на отбора победител като награда средства за участието им в Бодо. Това бе обявено пред медиите в навечерието на бургаската надпревара от зам.-кмета по „Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ Михаил Ненов.
„Поздравявам ви, че показахте невероятни умения, вдъхновение, иновативно, творческо мислене и спортсменство. Забавлявахте се истински и си помагахте. Всички онези ценности, които правят First LEGO League уникално състезание. Отборът, който ще представи България в Норвегия, носи именно тези качества, и то умножени по много“, каза той, връчвайки купата на победителите.
Подготовката за състезанието за отбора от Варна е започнала през ноември 2023 г. и е продължила до 19 април 2024 г., обясняват учениците. Обаче
дори сутринта в деня на пътуването си те са се събрали в тренировъчната зала на Robopartans за последни тренировки
по полето и довършителна работа по представянето си. Победата на Zentix се дължи както на петгодишния опит на децата с програмиране и строене на роботи, така и многото натрупан опит на менторския им екип в състезания по роботика в последните 13 години.
„Това е най-голямото в света състезание по роботика. Нашата амбиция е този фестивал в Бургас да стане ежегоден, като се разрасне и като регионален – балкански“, подчерта Михаил Ненов.
И допълни, че последните години STEM образованието е актуално, а Фестивалът по роботика дава възможност за развитие на уменията за работа в екип, творческо мислене, креативност. Кара учениците да не се страхуват да грешат, и създава у тях още редица качества, които след време ще са много важни за тяхната реализация, а сега са пряко свързани със STEM .
„Форумът е изява не само на технологичните умения, но и създава стремеж у подрастващите да създават по-добър свят“, подчерта още Ненов.
Той даде пример, че темата миналата година е била „Устойчива зелена енергия“, а тази година е „Шесьовър, или Kак науката и технологиите ни помагат да създаваме, разпространяваме и споделяме различни интереси, хобита и изкуства“.
24 училищни отбора се състезаваха за първото място. Те влязоха в състезание в четири категории.
Втори след Zentix стана отборът на Bug Slayers, а трети – бургаският Team Mehano на ПГ по механоелектротехника и електроника.
Вторият бургаски тим – на ОУ „Ал. Георгиев-Коджакафалията“, грабна приза в категория „Основни ценности“.
Ето и останалите наградени в категориите:
„Иновативен проект“ – отбор Cybertronic; „Робот дизайн“ – отбор Robo Vikings; „Робот игра“ – отбор Mivka.
Наградените отбори получиха призовете си от зам.-кмета по „Бюджет и финанси“ в Община Бургас Станимир Апостолов, Свилен Радев от Dell Technologies, проф. д-р Радостин Долчинков – декан на Центъра по информатика и технически науки в БСУ, Валентина Венкова от Центъра за творческо обучение и Василис Танис – програмен мениджър на First LEGO League, Гърция.
„Фестивалът се провежда в 110 страни и има милиони почитатели,
защото се развиват всестранни умения, като се започне от меките умения, премине се през създаването на иновативен продукт, където значение има и самият дизайн, а екипите изпълняват мисии по роботика“, обясни Велкова от Центъра за творческо обучение – оперативен организатор и представител на „Лего“ за състезанието.
Освен оспорваната надпревара събитието включваше и изложбена част – зона „Експо“, в която посетителите разгледаха различните щандове на най-големите школи по роботика. Сред тях бяха официални и кастъм модели и роботи на клубове на български колекционери на LEGO, разработки и програми на академии и клубове по роботика в България от средното и висшето образование, разработки на бизнес организации в сферата на технологиите и иновациите и продукти на LEGO Education и FIRST LEGO League и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg