Учени създадоха синтетичен ембрион на мишка без участието на сперма и яйцеклетка, който започва формирането на органи, включително мозък и биещо сърце. Резултатите от изследването дават надежда на много семейства, които не могат да имат биологични деца. Те са плод на 10-годишни опити и са публикувани в сп. Nature от Магдалена Зерницка-Гьоц от Калифорнийския технологичен институт и нейни колеги.
Зерницка-Гьоц – експерт по биология на стволовите клетки, казва, че една от причините да се изследват ранните етапи на развитие, е да се получи повече информация защо по-голямата част от човешките бременности се губят на ранен етап, а ембрионите, създадени за инвитро оплождане, не успяват да се имплантират и развият в до 70% от случаите.
Синтетичните ембриони са получени чрез комбинирането на три вида стволови миши клетки. В лабораторни условия учените изолирали трите вида стволови клетки от ембриони и ги култивирали в контейнери, след което наблюдавали ден след ден как групи от клетки започват да формират все по-сложни структури, включително подобна на сърце и на глава.
Учените се надяват в краткосрочен план да използват синтетичните ембриони с цел да изучат по-добре ранните фази на развитие на различни болести, за да се помогне за лечението на тъкани и органи. Те могат също така да създадат предпоставки за получаване на човешки ембриони за изследователски цели. Но преди това трябва да се изчистят множество морални и етични пречки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg