България преговаря с властите в Германия за обмен на информация дали емигриралите там българчета са записани в училище.
Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев. Той взе участие в националната среща за интеркултурно образование в Пловдив. Двудневният форум, организиран от Центъра за междуетнически диалог „Амалипе“, събра 200 директори на учебни заведения с преобладаващ брой деца от уязвими групи. Те настояват за въвеждане на мерки, чрез които децата да бъдат проследявани при излизане зад граница, тъй като цифрите на екипите за обхват се разминават с тези на граничните власти.
„Факт е, че в информационната система на „Гранична полиция“ липсва пълната информация, особено когато не са пресечени КПП на летищата. Фаворизирали сме правото на свободно движение в ЕС за сметка на упражняване правото на образование. Имаме голям брой семейства, които нямат сериозно отношение към ученето, и това налага държавата и институциите в много по-голяма степен да бъдат ангажирани децата ежедневно да посещават училище и да бъдат записани, независимо къде са“, поясни министърът.
Вълчев добави, че същият проблем стои и по отношение на вътрешната миграция. Деца от уязвимите групи пътуват заради трудова мобилност, заети са наравно с родителите си в сезонна работа на различни места. Това води до натрупване на седмици и месеци отсъствия.
Четете повече в бр. 6, 7-13 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg