Нов STEM център онагледява по-добре уроците в ОУ „Н.Й. Вапцаров“ в Ботевград
С открити уроци за биологията на земноводните животни и за строежа на Земята седмокласниците от ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ – Ботевград, показаха нагледно пред министъра на образованието и науката Красимир Вълчев как ще използват придобивките от новия STEM център. На тържеството в училищния двор присъстваха началникът на РУО – София-регион, Росица Иванова, представители от община Ботевград, партньори и приятели на училището.
„STEM центровете са не само модерни кабинети, но и успешен модел на учене, който в по-голяма степен провокира интереса на учениците да постигат по-високи резултати, особено по математика и природни науки“, каза министър Вълчев. По думите му в следващите години са предвидени средства за изграждане на модерни пространства във всички училища, така че всяко дете да има достъп до съвременна образователна среда.
„Само четири основни училища в България спечелиха проекти за изграждане на STEM центрове в голямата категория и за нас е истинско признание да бъдем едно от тях“, каза директорът Петя Кочкова. STEM центърът е на стойност 226 500 лв., отпуснати по Програмата на МОН за създаване на иновативна среда. „Центърът за природни науки, изследвания и иновации“ заема обща площ от 260 кв. м, разпределени в 3 кабинета по химия, физика и биология и общи части. Създадена е мобилна лаборатория с последно поколение технология – стереоскопични лаптопи, базирани на виртуална и добавена реалност, чрез които учениците имат възможност да виждат в триизмерни образи темата на изучавания урок. При демонстрация те показаха как при изучаването на жабата с помощта на писалките към компютрите може да се направи виртуална дисекция.
В училището е обособено и пространство за обучение в областта на електрониката, програмирането и роботиката, в което ще се набляга на практическата дейност. В него учениците ще експериментират и ще създават различни макети и прототипи, използвайки знанията си по различните предмети.
Новооткритият център представлява комбинация между интерактивни технологии за виртуална и добавена реалност. Този междупредметен подход към преподаването и ученето премахва традиционните бариери между STEM дисциплините и ги интегрира в конкретни и приложими спрямо реалния живот учебни преживявания. „Затова в него освен технологиите ще бъдат използвани и трите нови вида комплекти, които са за развиване на практичните умения за работа с електричество и електрическа верига. Искаме да съвместяваме технологии с традиционни методи на преподаване“, коментира директорът на ОУ „Н.Й. Вапцаров“.
Акцентът в обучението e облачната технология за постигане на устойчивост на процесите в центъра, независимо от формата на обучение. Присъстващите ученици виждат всичко в реално време и работят на своите персонални работни места, а отсъстващите могат да наблюдават случващото се на дисплея в реално време от дистанция. Целият процес в клас се записва и се качва на обща облачна платформа, така че отсъстващите могат да намерят записания урок или презентация по всяко време.
„Този нов и различен модел на учене повишава интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите. Младите хора придобиват нужните знания и умения, за да се реализират успешно в професиите на бъдещето. Обучават се в среда и чрез методи, близки до бизнеса и реалния живот. А обучението насърчава ученето чрез творчество и създаването на иновативни решения за проблеми от реалността“, казва директорката Кочкова.
Росица Иванова,
началник на РУО – София-регион:
Имаме прекрасни училища в Софийска област и сме щастливи, че от одобрените за изграждане 50 STEM центъра в страната 10 са при нас. От спечелените 10 проекта 6 са за големи центрове до 300 000 лева и 4 малки до 50 000
лева. От големите вече са открити четири – първият е в СУ „Петър Берон“ в Костинброд, вторият – в ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“ в Самоков, третият – в ОУ „Никола Й. Вапцаров“ в Ботевград, и четвъртият – в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге. Остава да се открият още два големи центъра – в Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ в Самоков и в СУ „Св. Климент Охридски“ в Костенец. От малките центрове на 29 април се открива този в
ПГ „Георги С. Раковски“ в Костенец, а останалите ще бъдат открити в периода от юли до септември.
Петя Кочкова, директор
на ОУ „Н.Й. Вапцаров“ – Ботевград:
В нашето училище учат 880 деца, които се обучават от 68 учители. Вече втора година изпълняваме иновация, свързана с дигиталната математика. Започнахме с 4 първи класове и два пети. Иновацията включва и предметите музика, география, история и природни науки, с които се надграждат знания.
В основата на иновацията е прилагането на облачни технологии в присъствена форма. За целта имаме заряд боксове с 28 лаптопа, учителят включва в обща система учениците и работи персонално с тях. Доказателство за успешната иновация са завоюваните от нашите ученици голям брой медали и първи места от различни математически състезания и други състезания в областта на природните науки.
Работим и по програмата на МОН „Иновации в действие“, по която си партнираме с иновативното ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“ – Самоков, и с ОУ „Св. Климент Охридски“ – Павликени, с които обменяме опит. На 27 април представихме интересни уроци пред ученици и учители от тези училища партньори в начален етап и в VI клас.
Имаме и 21 клуба по интереси, част от които също са свързани с математиката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg