Здравка
МАСЛЯНКОВА
Помагало за обектно базирано обучение по български език и литература, история и цивилизации и изобразително изкуство в V – X клас е разработено от екип от великотърновски педагогически специалисти. То е създадено в рамките на дейностите по проект „Педагогически аспекти на наследството в дигитална среда“, който се изпълнява от СУ „Емилиян Станев“ в партньорство с Регионалния исторически музей и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Финансирането се осигурява с 28 950 лв. от фондация „Америка за България“, СУ „Емилиян Станев“ участва в бюджета с 1500 лв.,
а Великотърновският университет – с 1000 лв. собствени средства.
Интернет помагалото включва 24 работни листа. Девет от тях са насочени към обучението по изобразително изкуство, 8 – по български език и литература, и
7 – по история и цивилизации. Чрез тях могат да се направят и три виртуални разходки в Археологическия музей, Сарафкината къща и в музея „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново, които са създадени в първия етап на Проекта с дигитализацията на 79 експоната в 3D формат.
„Идеята ни беше да запълним сериозната липса на ресурси при онлайн обучението.
А ценното на Помагалото е, че то е общодостъпно. Може да се използва от всички заинтересовани безплатно – учители, университетски преподаватели, родители. Големият плюс на работните листове е, че са правени от учители за учители, от хора, които са намерили мястото и ползата му за класа в учебната програма. Изпробвали са го в час и са видели, че работи. И трето – споделили са го с колегите си“, коментира директорът на СУ „Емилиян Станев“ Кина Котларска.
Достатъчно е учителите да упътят учениците да отворят помагалото, наречено „Педагогическа лаборатория“, и може да започнат работа. В структурата му работните листове са подредени по класове.
„Акцентът на нашата работа е върху прогимназиалния курс, защото всички анализи показват, че сривът във формирането на компетенциите и функционалната грамотност се случва точно в тази възраст – от V до VII клас. Затова и решихме
да концентрираме нашата работа там“, допълва Кина Котларска.
В съставянето на листовете освен учители са участвали докторант Славенка Кутева и методистите доц. Виолета Стойчева и доц. Веска Димитрова от Великотърновския университет.
Помагалото е публикувано на сайта на СУ „Емилиян Станев“, а на сайта на РИМ – Велико Търново, са публикувани и Помагалото, и Виртуалните разходки в секция „Проекти“.
Помагалото вече е имало своята презентация на различни научни форуми. Представено е и на Петия международен симпозиум „Образование 21“, проведен във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Организатори са две катедри във Университета и софийската фондация „Проф. Румяна Кушева“. Форумът е посветен на предизвикателствата пред образованието по история през XXI век. Участват 27 преподаватели, изследователи и музейни експерти от 6 държави. Водещата тема на събитието е „Наследството в съвременния свят“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg