Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби, са отбелязали катастрофален спад от средно 69% от 1970 г. насам, сочи докладът „Жива планета“ на Световния фонд за природата (WWF) съобщава nauka.offnews.bg.
Учените от WWF и Лондонското зоологическо общество следят почти 32 000 популации от 5230 вида. Проучванията показват, че биоразнообразието изчезва с различна скорост на различните места по света, като най-поразителен е спадът от 94% в тропическите райони на Латинска Америка и Карибския басейн. А тези географски райони са сред най-богатите на биоразнообразие в света. Изключително сериозна е също и ситуацията в Африка и Азиатско-Тихоокеанския регион, където популациите на гръбначни животни са се свили със съответно 66% и 55%.
Под най-голям натиск са поставени сладководните видове, намалели с цели 83%. Тежка е ситуацията с амазонския речен делфин, чиято популация в резервата „Мамирауа“ в Бразилия е спаднала с 2/3 само за две десетилетия. Източната равнинна горила е намаляла с цели 80% за четвърт век в националния парк „Каузи-Биега“ в ДР Конго, а броят на новородените австралийски морски лъвове спада непрекъснато от 1977 г. насам.
Основните причини за намаляването на популациите са загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg