Жените в ЕС все още получават средно с 13% по-малко от своите колеги мъже
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Всяка година в ЕС се отбелязва Европейският ден на равното заплащане, който тази година е на 15 ноември. След тази дата до края на годината жените в Европа символично спират да получават заплащане за труда, за разлика от своите колеги мъже. Разликата в заплащането, което получават мъжете и жените за една и съща работа, постепенно намалява, но все още е неоправдано голяма.
Според последни данни на „Евростат“ разликата във възнагражденията на двата пола в ЕС е 13%. Най-малка е в Люксембург (0,7%), а най-голяма – в Латвия (22,3%). В България разликата в заплащането на жените и мъжете е сходна със средната за ЕС – 12,7%.
Това означава, че за всяко 1 евро, което печели мъж, една жена ще получи 0,87 евро. Напредъкът за изравняване на заплащането между половете е стабилен, но все още твърде бавен. За последните 10 години разликата е намаляла с 2,8 процентни пункта.
Равенството между половете, включително и по отношение на заплащането, което получават жените и мъжете за труда си, е един от основните приоритети на ЕС.
В символичния Европейски ден на равното заплащане Вера Йоурова – зам.-председател на ЕК, отговарящ за ценностите и прозрачността, и Хелена Дали – комисар по въпросите на равенството, публикуваха общо изявление, в което се казва: „Равният труд заслужава равно заплащане: това е основополагащ принцип на Европейския съюз. За да се реши несправедливостта с разликата в заплащането на жените и мъжете, е нужна промяна на структурните дисбаланси в обществото. Ето защо ЕК удвои усилията си за равенството между половете и първопричините за неравенството в заплащането.“
Вече се вижда, че балансът между половете в корпоративните бордове се превръща в реалност в целия ЕС. Въведени са нови права за жените и мъжете, за да имат по-голям избор и да споделят по-добре отговорностите за грижа и работа. И се очаква държавите членки да увеличат усилията си за достъпно и висококачествено образование в ранна детска възраст и дългосрочни грижи. Това е една от предпоставките за подкрепа на участието на жените на пазара на труда и реализирането на техния потенциал.
„Липсва обаче важна част от пъзела: прозрачност на заплащането. Прозрачността допринася за прекратяване на пристрастието по отношение на пола при заплащането от самото начало. Тя дава възможност на работниците да налагат правото си на равно заплащане за една и съща работа или работа с еднаква стойност“, се казва още в изявлението на Вера Йоурова и Хелена Дали. Те призовават Европейския парламент и Съвета да приемат предложената от ЕК Директива за прозрачност на заплащането без неоправдано забавяне.
Девет от всеки десет европейци – жени и мъже, смятат, че е неприемливо дамите да получават по-малко заплащане за една и съща работа или работа с еднаква стойност. Повечето работници подкрепят публикуването на средните заплати по вид работа и пол в своята компания.
Разликата в заплащането на жените и мъжете е симптом на повече структурни дисбаланси между половете по отношение на икономическите представителства, достъпа до образование и отговорностите за грижа за домакинството. Жените все още са недостатъчно представени и са подценени на позициите за вземане на икономически решения. Голяма част от учените, инженерите и квалифицираните технически работници са мъже. Жените непропорционално поемат задълженията по домакинството и грижите за деца, като 90% от официалната работна сила за грижи се състои от жени, а 7,7 млн. жени са без работа поради отговорности за грижи.
Новата директива за баланса между професионалния и личния живот е в сила от 2 август 2022 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg