Хора’ и кукери разнообразяват учебните занятия
Донка ТЪНКОШИЕВА
Навечерието на пролетта дава богата възможност за демонстрация на родните традиции, както и за запознаване на подрастващите с тях. За това се грижат в голяма част от учебни заведения в Бургас.
Две училища в морския град създадоха истински празник с музика и танци в деня на Баба Марта. Дворът на ОУ „Братя Миладинови“ се превърна във фолклорна сцена за малки и големи. След края на учебните часове в централното училище гостуваха женска фолклорна група с ръководител Цветелина Стойчева и гайдарски оркестър с ръководител Георги Миронски при Средно училище „Добри Чинтулов“, които представиха български народни песни и изпълнения на гайда.
Въпреки студеното време учениците от горните класове впечатлиха по-малките със своите красиви носии, които внесоха цвят и светлина в мрачния мартенски ден. Децата от началния и прогимназиалния курс зарадваха гостите с танци.
На хорото се хванаха малки и големи, които изпълниха училищния двор с емоцията на фолклорната музика. Инициативата бе по предложение на комисията „Иновации в действие“ към ОУ „Братя Миладинови“. Панайот Стойчев – заместник-директор по учебната дейност на СУ „Добри Чинтулов“, откликна с радост на поканата и съдейства за организацията на празника.
Екипът от ОУ „Братя Миладинови“, включващ преподавателите Иванка Димова, Диана Николова, Златомира Христова и Анита Яръмова, успя да зарадва възпитаниците и колектива на учебното заведение с добрата подготовка на домакинството. Тяхна е заслугата
децата да се докоснат
до магията на българския фолклор.
Освен че беше отбелязан празникът на Баба Марта, този пъстър концерт постави и финала на инициативата „Шест дни на розовата фланелка“, която е традиция за ОУ „Братя Миладинови“ и е свързана с превенция на тормоза в училище. Благодарение на педагогическите съветници Росица Людиева и Нели Тетимова все повече деца и подрастващи го разпознават като явление, което не бива да бъде толерирано.
За девета година е организирана инициативата „Децата и мартениците“, която е в подкрепа на традициите и българския дух и се oрганизира ежегодно от Народно читалище „Изгрев 1909“.
Тази година участват и децата и техните ръководители от ДГ „Веселушко“, ДГ „Звездица Зорница“, ДГ „Здравец“, ДГ „Изгрев“, ДГ „Ран Босилек“, ОУ
„Г. Бенковски“, ОУ „Св.Кл. Охридски“, СУ „Й. Йовков“, СУ „Д. Чинтулов“, ЧОУ „Д-р М. Монтесори“. Неизменна атракция е и Баба Марта от пенсионерския клуб „Изгрев“. За музикалното оформление на празника се погрижиха талантливите възпитаници на СУ „Д. Чинтулов“, където има специализирани паралелки за народно пеене и музика.
Все повече училища от Бургас и региона се обръщат с лице към народните традиции и създават импровизирани празници за тяхното съхраняване. Доказателство за това е отбелязването на 1 март, а примерите, които разказваме, са само част от богатата палитра.
Кукери пък гониха злите сили
в Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов „Свети Никола“, дни преди Баба Марта да влезе във владение. Обичаят е един от най-древните по нашите земи и символизира края на зимата и възраждането на новия живот. Кукерите играят, за да събудят земята и да извикат пролетта. Вярва се, че колкото по-шумни са те, толкова по-сигурно е, че ще прогонят злите сили и духове. Това научиха учениците в гимназията от маскираните си приятели, които представиха сценка, пресъздаваща традицията.
Те извършиха и обредни действия като измерване, жътва, сеитба за плодородие и здраве, сложили страховити маски, облечени в овчи или кози кожи, окачили хлопки, звънци и тояги. Целта им бе да прогонят злите духове и да покажат магията на българската традиция. Празникът включи борби, символизиращи победата на доброто над злото, и завърши с кръшно българско хоро.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg