България става столица на световната лингвистика за гимназисти. От 21 до 29 юли Банско ще бъде домакин на най-престижната ученическа надпревара по лингвистика в света – Международната олимпиада. Над 200 състезатели от 40 държави ще пристигнат у нас, за да премерят знания с едни от най-сложните задачи и да определят най-добрите ученици за годината, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Това ще бъде ХХ, юбилейно издание на Международната олимпиада по лингвистика, чието начало е поставено именно в България през 2003 г., а Боровец е домакин на първия турнир.
Всяка година състезанието по лингвистика събира стотици ученици от цял свят за една седмица. Гимназистите се състезават в индивидуална и отборна надпревара. Целта е да решат изключително сложни задачи с езиков материал на непознат език. В индивидуалното състезание се решават пет задачи за шест часа.
В отборното – една задача за четири часа. Обикновено задачите за отборното са доста по-сложни и по идея по-близки до реални ситуации, с които се сблъскват учените лингвисти.
За 19 издания на олимпиадата българските ученици са спечелили общо 79 индивидуални медала – 21 златни, 23 сребърни и 35 бронзови. В отборния кръг на турнира досега родните състезатели са завоювали 7 купи (2 златни, 3 сребърни и 2 бронзови). На българската сметка са записани и следните успехи: 3 купи за най-добро отборно представяне на индивидуалното състезание, 14 награди за най-добро решение и 27 почетни грамоти.
Тази година за първи път България изработи изцяло нова система за регистрация на отборите за Международната олимпиада, обяснява инж. Александър Велинов, който е основен инициатор за домакинството ни, председател на организационния комитет, ръководител на националния отбор и постоянен член на Международния борд на олимпиадата. Системата се разработва с подкрепата на МОН и ще бъде дарена на бъдещите организатори да я използват в следващите години. „С гордост можем да кажем, че нито една друга международна олимпиада няма подобен софтуер, който улеснява невероятно много комуникацията между нас, организаторите, от една страна, и отборите и журито – от друга“, пояснява инж. Велинов.
Досега в системата са се регистрирали 37 държави, като се очаква още 3 страни да се присъединят към надпреварата. Организаторите са си поставили за цел да надминат рекорда от 209 участващи ученици, поставен в Южна Корея през 2019 г.
Друго нововъведение на организаторите тази година е да добавят два допълнителни дни, наречени Дни на приятелството. Целта е да се засили още повече социализацията между учениците. „В първия ден ще се качим на пиринския връх Безбог, където ще се разходим и ще си направим пикник около езерото. По-издръжливите могат да изкачат Душевадката – стръмна пътека до билото, откъдето се открива невероятна гледка – казва инж. Велинов. – Вторият от тези дни е за различни занимания – лекции, упражнения, беседи. Ще дадем възможност на всеки участник – състезател, ръководител, жури или доброволец, да сподели каквото знае и каквото според него е интересно в областта на лингвистиката.“
В почивния ден между индивидуалното и отборното състезание е предвидена екскурзия за участниците до Рилския манастир, където ще има обяд на открито с обучение по български народни танци.
Домакинството на толкова престижен турнир в България се осъществява с подкрепата на МОН и Община Банско.
„Искам да благодаря на организационния и на инициативния комитет, които работят почти денонощно, за да успеем да свършим всичко навреме и с необходимото качество – казва инж. Александър Велинов. – Както и на всички наши бивши ученици и възпитаници, които помагат извънкласната работа по лингвистика да бъде това, което е – изживяване, съчетаващо наука, приятелство, весели моменти и безброй социални контакти.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg