От Бангладеш, специално за в. „Аз-буки“, главен учител и магистър по математика Малика Саха разказва за училището, в което преподава, за отношението на учениците към учебния процес и усилията, които страната ѝ полага за образованието. Разговорът се осъществява със съдействието на Полина Димитрова и Хандакер Асаб Махмуд – продуцент „Новини“ в Националната телевизия на Бангладеш (BTV*).
Независимо дали става въпрос за южната част на Азия, или за Югоизточна Европа, жаждата за знание често трябва да бъдe пробудена. И това е само началото. След това на ход са родители, учители и държава. „В момента всички родители в Бангладеш биха искали техните деца да се образоват – казва Малика. – Нищо не може да замени светлината на образованието“.
На 8000 км от София, в Нарсингди Садар, един от районите на столицата Дака, Малика Саха преподава в начално училище.
„1, 2, 3…4“ – застанала пред учениците си в клас, тя държи зелени дървесни листа, които подрежда последователно едно до друго и отброява на глас. Седнали на чиновете, облечени в униформените си училищни ризи, децата повтарят след нея. Броенето продължава с пръчици, монети, накрая – с пръстите на ръцете. Малика изписва цифрите на дъската, а след това отива при децата и повтаря упражнението с всяко от тях. Правилният отговор се награждава с бурни ръкопляскания от класа. Малика се усмихва и часът продължава.
В Бангладеш живеят над 165 милиона души, като само в Дака населението надхвърля 16 милиона. В началното училище на Саха децата са 300. Районът е индустриален и повечето хора работят във фабрики. Пандемията през 2020 година почти ги съсипва. В момента родителите на тези деца живеят трудно. Малика им помага когато и с каквото може. Носи им подаръци, а в периода, когато училищата за затворени, ги посещава по домовете. Защото обича професията си и децата.
Саха преподава в Началното държавно училище №69 в Нарсингди Садар вече 5 години. Сградата е на 4 етажа и в нея се обучават 300 ученици. Преподавателите обаче са само шестима. Единственият главен учител е Малика. След като придобива с отличие бакалавърската си степен, завършва магистратура по математика и повече от 24 години е отдадена на преподавателската дейност. В момента е главен учител и временно изпълняващ длъжността директор.
„Това, че съм учител, ме удовлетворява напълно – споделя Малика. – Професията е страхотна. Учителите могат да създават от децата добри хора, но и съвестни граждани. Мисля, че ключът към развитието на една държава е в ръцете на учителите. Много обичам децата и затова учителската професия много ми харесва. Още като дете мечтаех да стана учител, успях да го направя, и сега изпълнявам дълга си към родината, като възпитавам децата“.
В Бангладеш началното образование е задължително и обхваща деца на възраст от 4 до 10 години. Първи и втори клас се обучават от 9.00 до 12.00 ч., а учениците от трети, четвърти и пети клас идват следобед. Училището затваря в петък и събота, но учениците разполагат с още 55 почивни дни в годината, свързани с различни събития и ваканции. Малика споделя, че правителството сериозно подкрепя началното образование, като посочва за пример раздаването на безплатни учебници на всички училища в цялата страна. Това се случва в началото на всяка учебна година, която в Бангладеш започва на 1 януари.
„Освен това всеки месец децата получават стипендии – добавя Малика. – Така не само хората с възможности, но и бедните могат да запишат децата си на училище. Защото нищо не може да замени образованието като средство за постигане на по-добър начин на живот.“
Една от политиките на правителството за насърчаване на образованието е въвеждането на т.нар. образователна застраховка, която е предоставена на много училища в Бангладеш. Учениците се възползват от предимствата на застраховката до навършване на 18 години. „Обхванати от образователната застраховка, моите ученици са истински късметлии“, убедена е Малика, пренебрегвайки факта, че децата имат късмет и с учител като нея. В портфолиото ѝ присъстват различни квалификационни курсове, включително свързани с ИКТ в образованието. „За съжаление, не всички училища имат интернет – казва тя. – Липсват достатъчно техника, устройства и материали за въвеждане на дигиталните технологии във всеки клас.“
Разположена на брега на Бенгалския залив на Индийския океан, Бангладеш често страда от капризите на мусонния климат. Наводнения, торнада и тропически циклони засягат почти ежегодно страната. Световните информационни агенции дори разпространяват информация за лодки, които спасяват образованието по време на наводнения.
„Да, има райони на Бангладеш, които са засегнати от наводнения – потвърждава Малика. – Учениците от тези райони наистина остават на лодки със семействата си и учат там. Но това е временна ситуация, породена от природното бедствие.“
През 2020 г., по време на пандемията от COVID-19, учебните заведения в Бангладеш остават затворени в продължение на година и половина. Поради липса на интернет у дома много от учениците нямат достъп до онлайн обучението. „По това време провеждахме редовно уроците си на живо чрез общо 8 онлайн платформи – разказва Малика Саха. – Включително и от платформата Ghare Bose Sikhi, която е създадена по инструкции на нашия министър-председател. Лично аз се опитвах да ангажирам учениците с уроци по 5 – 6 часа всеки ден. Но тъй като не всички можеха да присъстват в онлайн часовете, често ходех по домовете и им помагах в ученето.“
На три предмета се набляга в учебната програма на Бангладеш. Това са бенгалски език, математика и английски. Освен текущото оценяване, което се случва ежедневно в различните часове, учениците държат изпити в края на първия и втория срок и в края на годината. За разлика от нашата образователна система, дори и в начален етап, ако един ученик не може да покрие изискванията, той повтаря класа. Малика Саха обяснява, че от 2023 година имат нова учебна програма. Според нея децата в предучилищна възраст и в първи клас нямат изпити.
„Имаше време, когато в учебния процес се залагаше по-скоро на философски познания – разказва учителката. – Целта на новата учебна програма обаче е да създаде квалифицирана работна ръка. И докато в момента, когато са в училище, децата мечтаят да станат учители, инженери, лекари или държавни служители, с новата програма това вероятно ще се промени. Ще започнат да се интересуват и от други професии.“
Като работеща и образована жена, Малика Саха се надява че правителството, управлявано също от жена – министър-председателката Шейх Хасина, ще постигне успех в усилията си да даде повече възможности и достъп до образование на жените.
„Половината от цялото население на Бангладеш са жени – казва Саха, – но те са пренебрегвани в много отношения. Ето защо, за да станат жените по-самостоятелни и финансово независими, разчитащи на себе си, правителството полага усилия за тяхното образование. За да ги овласти, създаде отделни квоти за жени в различни сектори и насърчава обучението на момичетата. Основното образование в нашата страна е задължително и затова във всяко училище има достатъчно ученици. Но момичетата в училищата са повече от момчетата. Държавата ги подпомага.“
Според Саха образованието и овластяването на жените са особено необходими за развитието на страната. Споделяйки политиката, провеждана от Шейх Хасина, магистърът по математика с дългогодишен опит в образованието вече вижда напредък по отношение на мястото на жените в обществото на Бангладеш.
„Уча учениците си на морал и ги съветвам да станат добри хора – казва тя. – Мисля, че повечето от тях изпитват уважение към учителите и са дисциплинирани. Откакто през 2018 година се присъединих към Началното държавно училище в Нарсингди Садар, се старая всеки ден да създавам на децата красива и приятна среда за учене.“
Красива архитектура, зеленина и самобитна атмосфера – определено столицата Дака има какво да предложи на туристите. Ботаническите градини, разходките с рикша из алеите на стария град, както и уникалната сграда на националния парламент впечатляват. Бангладеш е известна и с една от най-дългите плажни ивици в света, както и със запазени от древността храмове, манастири и джамии. Но с многобройното си население, трудни климатични условия и предизвикателства пред икономиката, страната не присъства сред държавите, които се дават за пример в образованието. Въпреки това винаги можеш да срещнеш някого, който като Малика Саха отдава време, знания и умения, за да помогне на идващите поколения в Бангладеш да бъдат по-образовани и да живеят по-добре. Затова и девизът на Началното училище, споделен любезно от нашата събеседничка, звучи мотивиращо: „Победа на началното образование! Да се справим добре! Върви напред, Бангладеш!“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg