Никой не избира къде да се роди. Но може да избере как да живее. В един по-добър и по-интересен свят попаднаха за три седмици около 40 деца от Обединено училище „Васил Левски“, което се намира в бургаския квартал „Горно Езерово“. Те бяха част от първата „Лятна старт академия“ в Бургас, където обичайно се включват деца от бедните общности с цел да наваксат пропуските в училище.
Инициативата е на фондация „Старт академия София“, която я провежда вече седма година на пет места в страната.
„Нашата задача е да покажем на децата от това училище малка част от света, който не познават. Да ги запалим да мечтаят за пътешествия и да преследват мечтите си“, обобщава директорът на „Лятна старт академия“ в Бургас Василия Свилева. Тя е преподавател в ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“.
Темата на Академията е „Пътешественици“, а гостите – вдъхновяващи личности, които разказват увлекателно за своите пътешествия по света и към самите себе си.
„Децата много обичат нови лица, обичат да се запознават, да си говорят с тях, да се снимат“, разказва Свилева.
Основните занимания са по български език и математика, но не липсват песните и танците, създаването на умения да се работи в екип, да се усвояват нови сръчности. Спортът е на почит.
За никого не е тайна, че тези деца имат сериозни затруднения и дефицити при усвояването на българския език. С математиката в повечето случаи е далеч по-лесно.
През трите седмици с тези малчугани работи специален екип от учители и доброволци: Василия Свилева (учител в група за целодневна организация на учебната дейност) – директор на академията, Яни Радев (учител по БЕЛ в ОУ „Георги Стойков Раковски“) – учител по български език в академията, Станислава Гандиева (учител по БЕЛ в АЕГ „Гео Милев“) – учител по умения в академията, Тодора Попова (учител в група по целодневна организация на учебната дейност) – учител по математика в академията, Ралица Иванова (начален учител в ОУ „Васил Левски“ – кв. „Горно Езерово“) – помощник-учител в академията, Вероника Велева – помощник-учител в академията, Таня Димитрова – помощник-учител в академията, Цветелина Палова – доброволец, Ина Димитрова – доброволец, Пролетина Петкова – доброволец, София Янчева – доброволец.
Организацията на учебния процес включва разпределение на децата в различни групи в зависимост от нивото на владеене на предметно знание, а не според възраст и завършен клас. Регулярно се проследява напредъкът. По двама учители работят в тандем с малки групи, като се цели повишаване на мотивацията за учене чрез създаване на лична връзка с учениците. Включват се и доброволци в работния процес – ученици от профилирани гимназии.
„Една от основните цели на академията е да мотивира децата да учат. Учебната среда и всички материали са подчинени на идеята, заложена в голямата тема, че в лятната академия се обучават пътешественици, готови за големи приключения. По този начин искаме да мотивираме децата да бъдат смели, постоянни и упорити не само тези три седмици в лятното училище, а и през новата учебна година“, обобщава Свилева.
Всички ученици, които присъстват на занятията в поне 4 дни от една седмица, в петък получават грамота „Ученик на седмицата“. А като награда за онези, които са посещавали академията минимум 7 дни от 3-те седмици, е правото да участват в екскурзия до Авиомузея в квартал „Сарафово“. Едно истинско приключение, донесло много радост.
„Посещението на Авиомузея даде възможност на тези деца да се качат на самолет, макар и като експонат, но пък за сметка на това мечтите им да полетят към истински пътешествия“, подчертава директорката на академията, показвайки снимки, които изразяват емоциите на тези деца.
Петимата гости – ролеви модели, допълнително разширяват кръгозора на децата. Безспорно най-голям интерес у тях събужда познатата от екрана актриса Гергана Стоянова, която искрено и неподправено разказва пред тях за пътя си от „Долно Езерово“ до голямата сцена и екрана. За мечтите си и това как ги постига.
Магдалена Вангелова, която е учител в Обединено училище „Васил Левски“, пък ги запознава със своя път от ромската махала на Поморие до Русия.
И с това как е станала начален учител. Една от най-важните поуки за децата е, че изборът е в техните ръце, а извън махалата има друг свят, който могат да опознаят и да им хареса.
Останалите гости са Филка Костадинова, Веселина Райчева, Галя Дрянова. Всички разказват за своите пътешествия не само в смисъла на посетени места, а и в контекста на кариерното развитие. Трима от тях са с ромски произход.
Резултатите, постигнати за тези три седмици, правят силно впечатление. Самите деца разказват за тях. Райчо, на 12 години, казва: „Най-много ми хареса математиката. Догодина пак ще съм тука“. Илия, на 10 години: „Трудно ми е по български, но научих нови неща. Обичам математиката“. Зорка, на 8 години: „Най-много ми хареса, като пишем всеки ден, когато играем на двора. Не ми хареса, когато децата викат“. Момиченцето мечтае да стане „госпожа по математика“.
След края на академията с учителите, помощник-учителите и доброволците е направена анонимна анкета. Въпросите целят да се определи какво мотивира хората в екипа да се включат в провеждането ѝ,
какви препоръки имат. Включват се девет от десет членове на екипа.
От обобщаването на отговорите става ясно, че всички са мотивирани от любов към децата и в частност – от стремеж за повишаване желанието за учене у онези, които са в риск от отпадане. Затруднения с общуването е имало само през първите ден-два, докато екипът опознава учениците. Постъпва и предложение за по-дълъг период на ефективна работа с учениците.
„Имах възможност да работя с уникални хора, като се започне от педагозите, които приемат образованието на всяко дете като лична кауза. Благодарности за доброволците – ученици от елитни гимназии на Бургас, които идваха всеки ден до „Горно Езерово“, за да осмислят лятната си ваканция. Не на последно място, добра дума и за децата от Обединено училище „Васил Левски“, които идваха в училището всеки ден преди нас, за да попълват работни листове и да решават задачи.
И дори и да не им се пише, едно „Хайде, давай, ще се справиш!“ ги мотивираше да продължат напред.
Респект и към учителите на Обединено училище „Васил Левски“, които ежедневно дават всичко от себе си за успеха на децата“, обобщава Свилева и добавя, че това е най-щастливото ѝ лято.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg