Александра Умленска е на 18 години, от Кюстендил. Студентка е I курс в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Математика“, и първокурсничка в ХТМУ – специалност „Автоматика и информационни технологии“. Член е на Съюза по автоматика и информатика „Джон Атанасов“. Преподава математика към иновативна частна платформа.
Тя е от малцината с приз „Отличник на България“, випуск VI – инициатива, провеждана под егидата на МОН. Носител е на приз STEM Excelllence на Европейския институт за технологии, образование и дигитализация и на Института за космически изследвания при БАН.
Настоящата студентка Александра Умленска, която е известна в Кюстендил като златното момиче, заради безбройните награди и медали в различни сфери на науката, се завърна от САЩ със златен медал от международна олимпиада по математика. Александра беше част от българската делегация и въпреки абсолютната самоподготовка и личното финансиране на участието ѝ на финалите тя успя да вземе един от трите златни медала в най-голямата възрастова група.
Олимпиадата „Коперник“ се проведе в сградата на Колумбийския университет в щата Ню Йорк, където тържествено звуча българският химн по време на церемонията по откриване на събитието. В надпреварата участват стотици представители от 23 държави. Колумбийският университет е част от петте
университета в Бръшляновата лига, като се нарежда на водещо място в обучението в сферата на математическите науки. Тестът е комплексен, обхваща почти всички области на състезателната математика, като съдържа въпроси както с отворени, така и със затворени отговори.
Това не е от първите успехи на Александра в сферата на математика. Тя е носител на множество престижни награди в сферата на състезателната математика. Едно от скорошните ѝ постижения е златният медал от Югоизточната азиатска математическа олимпиада (Southeast Asian Math Olympiad), която се нарежда сред най-трудните азиатски олимпиади по математика. Тази година носителите на златен медал от нея са само четирима.
Между медалите, преподаването и инженерните науки
Младата математичка е силно решена да предаде уменията си на следващото поколение състезатели по математика. Тя участва като асистент-преподавател в две летни школи за ученици по състезателна математика. През септември ѝ предстои трета, на която ще бъде преподавател. За нея преподаването е призвание, за което са необходими талант и разбиране между двете страни – преподавател и ученик. Смята, че у всяко дете има достатъчно любопитство, за да бъде насочено и подпомогнато да открие своето призвание в науката или в сферата на изкуствата.
Известен е интересът на Александра и към инженерните науки. За да се развива в тях, младата изобретателка разработва авторски проекти, които самостоятелно проектира и изгражда от самото начало. В рамките на VI национален конкурс за STEM науки в България 2022 г. тя получава национално признание за най-добър STEM проект на ученик в категория STEM Excellence на името на покойния доц. Дойно Петков – един от пионерите на космическите науки в България. Наградата е връчена на специална церемония от Европейския институт за технологии, образование и дигитализация и Института за космически изследвания при БАН за високи инженерни постижения в STEM науките, които се развиват изключително динамично в българското образование.
Едва на 18, разработва катерещ се робот
Последният проект на Александра – MagneBot, постига сериозни успехи на международни инженерни състезания. На последното Световно състезание по наука, околна среда и инженерство (World Science, Environment Competition), организирано в хибриден формат от Индонезийската асоциация на младите учени, Университет „Панкасила“ (Indonesian Young Scientist Association, Universitas Pancasila) и Института „Пертаниан“ в град Богор, Индонезия (Pertanian Bogor), с цел търсене на млади таланти за развитие в Индустрия 4.0, тя печели с разработката си златен медал и специална награда. Това ѝ дава достъп до следващо международно инженерно състезание, без да участва в елиминационния кръг.
MagneBot22 е изследователски робот – тип катерещ се робот. Съставен е от комбинация от иновативни технологични компоненти, устойчив корпус и задвижване с помощта на магнитен механизъм и екологичен източник на енергия. Катерещите се роботи са семейство роботи, които използват начин на прилепяне към различни повърхности с цел придвижване в труднодостъпни области или такива с по-висок риск от инциденти. Най-често те са определяни спрямо сферата на употреба на робота – изследователска, индустриална, в сферата на услугите и други. Роботите за катерене са навлезли от сравнително продължителен период в строителството, като приложенията им се разширяват.
„MagneBot22 е в процес на проектантска дейност и практически тестове. Движението на робота се извършва по магнитни повърхности благодарение на колела, съставени от силни неодимови магнити, което му позволява движение и по неравни терени. Равновесието му се запазва благодарение на триосева конструкция. Захранването е чрез автономна соларна система с възможност за работа до 12 часа. Управлява се по два различни метода – чрез приложение или чрез модул за дистанционно управление. В процес на разработка е и сервомоторната ръка, имитираща човешката анатомия. Тя може да улавя предмети или да се използва за поправка на конструкции, разположени на трудно достъпни места. Целта на робота е да участва при извършване на дейности с високо ниво на опасност за човека или на труднодостъпни места“, разказва златното момиче на Кюстендил.
Изборът – България
Александра вече е студент I курс в специалност „Математика“ в Софийския университет и в инженерната специалност „Автоматика и информационни технологии“ в ХТМУ. За обучението и развитието си талантливата кюстендилка предпочете да остане в България и да се обучава в два различни университета, въпреки че е приета да учи в още пет държави с осигурена пълна или частична стипендия.
Паралелно с това през това лято тя се включва и в микробакалавърска програма по микробиология към Американския южен Нюхемпширски университет (Southern New Hampshire University). Това ще разшири познанията ѝ в сферата на биомедицинската техника, тъй като това е областта, в която Александра ще продължи образованието си след завършване на бакалавърските си степени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg