Съвременният човек трудно би могъл да си представи живота без телефон или компютър. Технологиите са се превърнали в неизменна част от всекидневието на всеки от нас.
И в това няма нищо лошо – светът се променя и трябва да се адаптираме към него.
Образователната система също се променя. С всеки изминал ден става все по-модерна, гъвкава и ефективна. Учителите имат по-голяма свобода от всякога. Новите технологии присъстват почти във всеки час във всяко училище в страната, под една или друга форма. Различните образователни платформи и интерактивни приложения предоставят толкова много възможности, че е грехота, ако не се използват.
Но тук идва въпросът – могат ли учителите ефективно да работят с тях и трябва ли обучението по дигитални компетентности в преподаването да бъде включено в учебната програма на бъдещите педагози още в университета. Истината е, че това вече се случва. Около 1900 преподаватели от висши училища у нас подготвят бъдещи учители.
И 600 от тях вече са преминали през обучение по Националната програма на МОН за повишаване на своите компетентности.
Познатият модел с писането на черната дъска, задаването на голямо количество домашни и заучаването на факти наизуст остана отдавна в миналото. Сега, за да привлечеш –
и по-важното, да задържиш вниманието на децата в клас, трябва да им покажеш нещо, което е съобразено с учебната програма и в същото време е различно и интересно. И за да го направиш, трябва още в университета да получиш ноу-хау как се прави това. Така, влизайки в класната стая, ще имаш необходимите теоретични, практически и дигитални знания и умения, за да обучаваш и възпитаваш учениците от поколение XXI.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg