Оборудвани класни стаи по български език и история ще бъдат създадени в четири училища в район Тараклия. Модерното оборудване, което ще подобри училищната инфраструктура и ще създаде по-комфортна учебна среда за учениците, ще бъде предоставено от Научното дружество на българистите в Република Молдова.
Проектът е на стойност 24 000 евро, одобрени по програма „Българска помощ за развитие“,
като крайният срок за откриването на класните зали е ноември тази година.
Това съобщава за БТА председателят на дружеството и началник на Службата по държавна политика в областта на междуетническите отношения при Министерството на образованието на Молдова д-р Иван Думиника.
Целта е във всяко учебно заведение, в което се изучават български език и литература и история, култура и традиции на българския народ, да бъдат оборудвани по два тематично обзаведени кабинета.
В списъка са включени гимназия „Иван Инзов“ в град Тараклия, Теоретичният лицей в град Твърдица, лицей „Христо Ботев“ в село Валя Пержей и лицей „Св. Паисий Хилендарски“ в село Кортен.
„При посещението ми през ноември в тези учебни заведения забелязах, че е необходимо наличието на такива специализирани кабинети. Ученикът трябва да усеща атмосферата, да бъде заобиколен от исторически карти, изображения на значими битки, портрети на българските писатели, учени и исторически личности. Ще предоставим и българска литература, христоматии, проектор и интерактивна дъска. В кабинета по български език ще има различни речници – правописни, българо-румънски, руско-български, както и таблици с граматични правила. Ще има и минибиблиотека с комплект от 30 различни заглавия, така че учителят няма да изпраща учениците до библиотеката, а ще им предоставя произведенията на Иван Вазов, Елин Пелин, Йордан Йовков и други на място“, коментира д-р Думиника.
По думите му списъците с литературните произведения са съставени от преподавателките.
„Очакваме този проект да е само първи етап, като целта е да се осигурят и други учебни заведения. Това е част от голям проект „Модерни класни стаи по български език и литература и по история, традиции и култура на българския народ“, който предвижда всичко да бъде на място при влизане в класната стая“, уточнява той.
Д-р Думиника и колегите му от Министерството на образованието на Молдова изпращат писмо до българската държава с молба за помощ при създаването на кабинетите в другите училища.
„Този проект е дългосрочен и много се надяваме, че ще бъде полезен за българската общност в Молдова. Въвеждането на иновации и интерактивни методи на преподаване трябва да повиши качеството на образованието и любовта към българския език, литературата, историята и географията на България“, казва историкът Иван Думиника.
И добавя, че за успешната реализация на проекта са обединени усилията с Асоциацията за развитие на българската общност в Молдова и нейния директор Александър Боримечков. Организацията е предоставила необходимите контакти в България и е оказала помощ при купуването на оборудването.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg