Община Попово подписа договор за основен ремонт и обновяване на Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в града. Средствата са осигурени по Националния план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на финансирането на ремонта е в размер на 2 499 021,04 лв. с ДДС, а срокът за изпълнение е до 31 май 2026 г. Проектът има за цел да осигури условия за качествено образование чрез изпълнение на комплекс от мерки за изграждане на енергийно ефективна, иновативна, модернизирана, подкрепяща и мотивираща образователна среда за учениците. Сред заложените цели е и да се създадат условия за приобщаващо общо образование.
„Въпреки постоянните ни усилия да подобряваме материалната база със собствени сили и средства, огромната сграда и намаляващият брой ученици, на база на който получаваме финансиране, правят невъзможно извършването на по-значими ремонти за подобряване на образователната среда и закупуването на оборудване за целите на образователния процес“, казва за в. „Аз-буки“ директорът на Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в Попово Атанас Атанасов. Сградата на школото е много голяма. Тя е с капацитет за 650 – 700 човека и много трудно се отоплява през зимния сезон.
През настоящата учебна 2023/2024 г. учениците са 249, разпределени в 11 паралелки.
В последните шест години специалностите, които училището предлага, са две: „Софтуерни и хардуерни науки“ с профилиращи предмети информатика и информационни технологии и профил „Природни науки“ с разширено изучаване на биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда.
„Децата се различават. Сменят се поколенията. Технологиите се развиват с всеки изминал ден, а иновациите все по-често присъстват в клас. Децата са тези, които най-лесно се приспособяват към всичко ново. След пандемията и обучението от разстояние образователната система пое в нова посока. Бъдещето е в новите технологии“, казва директорът.
Това е и основната причина да се насочват към профила „Софтуерни и хардуерни науки“. Разбираемо, към новите технологии се адаптират и учителите. Информационните технологии активно присъстват в часовете в гимназията в Попово. Обичайно и за двете специалности, които предлагат, учениците им избират трети профилиращ предмет английски език. Така на изхода от гимназията възпитаниците им могат да се похвалят с много добро владеене на английски език и солидна подготовка по профилиращите предмети, което е гаранция за успешна реализация.
Училището разполага с 22 класни стаи и кабинети по учебни предмети,
актова зала, STEM център, физкултурен салон, закусвалня и административни помещения. Съвсем скоро предстои и обновяване на библиотеката. Директорът разказва, че инвестиционният проект на Община Попово включва топлинно изолиране на външните стени, на покрива и пода, подмяна на съществуващите прозорци и врати с нови. Освен това се предвиждат и ремонтни дейности на помещения, коридори, складове, закусвалня и санитарни възли.
Проектните дейности включват инсталиране на термопомпена система тип „въздух – въздух“ и фотоволтаична система. Ще бъдат монтирани нови LED осветителни тела, система за достъп на хора в неравностойно положение и мълниезащитна инсталация. Освен всичко това са разписани и разходи за закупуване на лабораторни пособия и апаратура, спортни уреди и съоръжения.
Предвижда се в гимназията да отвори врати и модерна лаборатория по природни науки от ново поколение. „Отделили сме голяма част от сградата, където смятаме да реализираме този мащабен проект. Освен това обучението по природни науки е сред най-силните страни на гимназията ни“, уточнява Атанасов.
Наскоро му се налага да направи официална справка, и се оказва, че
за последните 10 години имат над 80 реализирани лекари, лаборанти, зъболекари, зъботехници и медицински работници.
Новата лаборатория по природни науки ще бъде насочена към обучението по биология, химия, физика и география. В нея ще има модерна апаратура за провеждане на опити и онагледяването им. Към момента практическото обучение на учениците се провежда в кабинетите. „Но те не са толкова модерни и атрактивни. За съжаление, до този момент нямахме необходимите финансови средства, за да ги направим в крак с развитието на науката и технологиите. Много съм щастлив, че сега вече имаме възможността да изградим модерна, атрактивна и иновативна лаборатория, което да бъде в подкрепа и мотивация на възпитаниците ни в обучението и развитието им в профила на природните науки“, уточнява Атанасов.
Директорът споделя чистосърдечно, че това, с което най-много се гордеят, е реализацията на бившите си възпитаници. И с основание! Зрелостниците им традиционно заемат първо място по успех от държавните зрелостни изпити в област Търговище.
През миналата година се нареждат на 75-о място в страната по среден успех от ДЗИ по БЕЛ. По официалните данни на Министерството на образованието и науката средният успех за страната е добър 3,93, а гимназията в Попово е с оценка много добър 4,85.
„Това реално е голямо постижение. И се дължи на добрата подготовка по учебните предмети за целия период на обучение в гимназията. И разбира се, доброто представяне им гарантира успешен прием във висшите училища в страната и зад граница“, допълва той.
Всяка есен правят проучване за приетите ученици в университет.
Резултатите са представени чрез видеоклип на сайта на училището. Всеки, който иска, може да ги види и сам да се убеди, че почти всички техни възпитаници са приети и се обучават в желана от тях специалност. Екипът на училището не прекъсва връзката с бившите си ученици. Знаят къде са те сега и с какво се занимават.
„Имаме нещо като банка за кадри. Но истината е, че напуснат ли Попово, все по-рядко се завръщат в родното място. И няма как да е иначе – големият град дава възможност за по-голяма реализация. Има и такива, които се завръщат, но са много малко“, разказва директорът.
В сайта на училището специално място е отредено и за новините за успехите на учениците им. Те редовно участват в олимпиади, състезания и конкурси. Многобройни са успехите и отличията им. През миналата учебна година се представят отлично на националните кръгове на олимпиадите по БЕЛ и философия.
Освен това завоюват и призови места на националните състезания по практични финанси, финансова грамотност, химия и опазване на околната среда – тестови задачи за гимназиален етап, млади предприемачи срещу наркотиците и много други.
В училището много се гордеят и с отбора си по тенис на маса.
Той се състои от три момичета. През ноември миналата година получават покана от председателя на Българската асоциация спорт за учащи Юлия Боянова за участие в Световните ученически състезания по тенис на маса в град Манаха, Кралство Бахрейн.
„Много искаме да се включим, но за съжаление, пътуването и всички разходи са за наша сметка. Сега се опитваме да осигурим парите чрез дарения. Ще направим всичко по силите си през октомври да заминем и да представим достойно не само града и общината, но и Република България. За малък град като Попово това е истинско събитие“, уточнява директорът.
Профилираната гимназия е включена и в Списъка на иновативните училища
на Министерството на образованието и науката от 2020 г. за период от 3 години. В началото на 2023 г. разработват нови практики и кандидатстват отново. Отново са одобрени и вече работят за нов тригодишен период.
За профил „Софтуерни и хардуерни науки“ иновациите включват разработване и прилагане на учебни програми по информатика в рамките на часовете за разширена подготовка за VIII, IX и X клас, които да развият алгоритмичното мислене на учениците и да ги адаптират към предстоящото профилирано обучение в XI и XII клас по информатика.
За профил „Природни науки“ в часовете за разширена подготовка по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда е предвидено преподаване на определени теми от учебното съдържание съответно: за VIII клас по метода „Обърната класна стая“, за IX клас – „Бинарни уроци“, и за X клас – „Проектно базирано обучение“.
„Всички учебни стаи са оборудвани с лаптоп, мултимедиен проектор и са свързани кабелно с интернет, което дава възможност в зависимост от учебното съдържание да се използват иновативни подходи, свързани с ИКТ, в часовете по всички учебни предмети“, уточнява Атанасов.
Педагогическият екип в гимназията е малък, но сплотен. Състои се от 20 души.
„Демографската криза не подмина и Попово. За съжаление, поради намаляване броя на учениците през последните години няма новоназначени учители. Средната възраст на педагозите е около 50 години и няма млади учители“, разказва директорът. Той отчита всички мерки, които прилага Министерството на образованието и науката в посока на подобряване условията на труд на учителите и повишаването на доходите им спрямо нарастващата инфлация.
Споделя, че през последните години наблюдава, че и интересът на младите хора към професията нараства. Вече има бивши възпитаници, които са записали да учат за начални учители и учители по физическо възпитание и спорт.
„Надявам се, след като завършат образованието си, да се завърнат в Попово. Учениците обичат младите учители. Те са синоним на технологиите и промяната“, допълва моят събеседник.
В гимназията имат различни занимания и клубове по интереси. В клуб „Родолюбиви и здрави“ подготвят учениците си за участие в Националния поход по стъпките на четата на Таньо войвода и отдаване на почетен караул на общински тържества и инициативи. За дворното пространство в училището се грижат младежите от клуба „Екология и облагородяване на училищния ландшафт“. Имат и клубове по експериментална химия, журналистика, информационни технологии и фотография.
В училището редовно канят и известни личности, които да вдъхновяват децата.
Наскоро при тях на гости е писателката Здравка Евтимова. Посланието, което тя отправя към учениците, е, че „силата на малкия човек е в неговото достойнство. Вие сте лицето на родния град и на България“. Авторката на „Кръв от къртица“ обръща внимание и на богатството на българския език и препоръчва да бъдат внимателни към него, защото освен че е труден, той е и много красив.
В часовете в гимназията в Попово влиза и Стоилка Арсова. Тя запознава учениците с идеята, етапите и реализацията на проекта „Дигитализиране на почерка на Ботев“. Освен това подарява на гимназията дигиталния подпис на Христо Ботев, който е и патрон на школото.
„Провеждаме различни инициативи, с които се опитваме да бъдем винаги в полза на учениците си“, завършва Атанасов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg