Компании даряват общо над 1 млн. лева, с които ще бъдат осигурени четиригодишни стипендии в размер на 72 000 лв. за талантливи български кандидат-студенти, които да се обучават в бакалавърска програма по специалност „Информатика“ във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Новата стипендиантска програма за развитие на технологични лидери EXPLORER (EXcellence Program in technoLOgy and REseaRch) на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе преставена в Министерския съвет. Чрез нея ще се осигури безпрецедентна подкрепа на български таланти в областта на математиката и информатиката да се развиват на световно ниво в страната ни, да постигат резултати и да позиционират България като технологичен лидер.
В представянето на Програмата участваха премиерът акад. Николай Денков, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, деканът на Факултета по математика и информатика на висшето училище проф. Мая Стоянова, проф. Мартин Вечев – научен директор на INSAIT, и изпълнителният директор на Института Борислав Петров. Присъстваха и представители на водещи български и световни технологични компании и инвестиционни фондове, които подкрепят инициативата.
„Това е може би историческо събитие на въвеждане на някои от най-добрите световни практики по отношение на висшето образование, благодарение на екипа на INSAIT и подкрепата, която те получават от различни страни“, отбеляза акад. Денков. Той изрази увереност, че Програмата ще бъде успешна и може да бъде използвана за пример и от други държавни институции.
Премиерът подчерта, че през последните години държавата е положила много усилия, за да подкрепи българските студенти да учат в най-добрите университети в целия свят, след което да се реализират в България.
„Това, което се случва днес, е първата огромна крачка и в подкрепа на развитието им в университетите в България. Тя ще бъде допълнена и от националното съфинансиране и от тази, и от подобни програми, за да знаем, че българските младежи имат възможност и условия да се развиват в България, които съответстват на някои от най-добрите в света“, заяви акад. Денков.
„Това е много важно събитие за развитието на екосистемата на висшето образование и наука“, подчерта министър Цоков. По думите му, тази инициатива свързва водещ български университет и един от най-иновативните научни институти с бизнеса, а именно това е моделът на бъдещето развитие на висшето образование.
„През годините МОН последователно подкрепя талантливите деца на България, като успяхме тази година да увеличим с над 900 хил. лв. финансирането по Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“ и то възлиза на общо 5,3 млн. лв.“, подчерта министър Цоков.
Той поясни, че само за подготовка на учениците за явяване на международни олимпиади и състезания са заделени над 2 млн. лв. „Отпускат се и стипендии в приоритетни области, но все още има нужда от повече инвестиции в подкрепа на даровитите ученици. Затова и обмисляме подобна програма, която да подкрепя най-изявените ни деца и те да продължат своето обучение в България“, съобщи още проф. Цоков.
„Тази програма показва модела, по който трябва да се насърчават младите, талантливите умове на България. Надявам се в следващите години към този пример да се присъединият останалият бизнес и общините в България. Трябва да дадем шанс на младите хора да инвестират в знанията си, преди да разгърнат потенциала си в бизнеса“, коментира ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.
„В момента много обещаващи младежи търсят бърза реализация на пазара на труда още в периода на своето следване, което ограничава развитието им в сферата на дълбоките технологии.
За да изградят следващото поколение технологични лидери, държави като САЩ, Швейцария, Израел и други задържат младите таланти максимално дълго в специални програми в най-силните си университети. Там те трупат както базови знания, като се фокусират върху образованието си, така и ценен опит чрез работата си по приложни проекти и изследвания на световно ниво в дълбокотехнологичната екосистема около университетите. Този тип програми и специалисти играят и ключова роля в развитието на всяка продуктова икономика с огромна добавена стойност“, отбеляза създателят на INSAIT проф. Мартин Вечев.
Програмата на INSAIT прехвърля този модел за първи път в България и Източна Европа, като съчетава четиригодишната бакалавърска програма по информатика във Факултета по математика и информатика на Софийския университет с изследванията на световно ниво в Института INSAIT и екосистемата около него. Чрез нея студентите ще бъдат подкрепени със стипендии от 2000 лева на месец, за да се фокусират в образованието си, като в същото време работят по проекти в иновативни сфери – големи езикови модели, компютърно зрение, роботика, машинно обучение, алгоритми и др. Отделно на това програмата EXPLORER включва платени летни изследователски стажове в INSAIT и инженерни стажове в развойните отдели на високотехнологични компании.
Прецедент за България е и моделът на финансиране на Програмата – с дарения от индустрията, която осъзнава ключовата нужда за бизнеса от този тип специалисти. Зад EXPLORER застават фондация „За пример“, основана от ръководството на SiteGround (българската технологична компания е сред най-големите партньори на INSAIT с обща инвестиция на стойност 12 млн. лева, предвидена за развитието на Института и работата му); технологичният гигант Amazon Web Services; Man Group – глобална фирма за управление на активи, движена от технологиите, с над 200-годишна история; фондация „Лъчезар Цоцорков“; LAUNCHub Ventures и LatticeFlow – два пъти топ 100 AI компания в света.
Програмата и правилата за участие в нея са достъпни на интернет страницата на Института INSAIT. Желаещите могат да кандидатстват по нея до 17 март. „Тази година смятаме да приемем десетина студенти в пилотната фаза на Програмата, а в следващата година може да са повече – 15 или 20 студенти“, обясни проф. Вечев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg