Единадесетокласникът Ангел Чолаков от Софийската професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“ разработи приложение в помощ на хора в неравностойно положение. То представлява иновативен софтуер, с който незрящите хора с ниска дигитална грамотност, могат да използват основните компютърни функционалности, благодарение на улеснения интерфейс, разбиращ гласови команди.
Благодарение на приложението те ще могат да проверяват пощата си, да търсят информация в интернет, да пишат текст или да слушат музика. В момента приложението се тества в Центъра за социална рехабилитация и интеграция „Светлина“ в София и в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица със зрителни увреждания в Шумен.
Резултатите от
експерименталните тестове към момента са повече от успешни и хората са категорични,
че приложението работи много добре.
Ангел Чолаков е ученик в XI клас и учи „Компютърни мрежи“. Ръководител на талантливото момче е Любица Димитрова. С проекта си „Дигитална достъпност“ Ангел спечели второ място в категория „Софтуерни приложения“ на Националната олимпиада по информационни технологии през 2023 г. в Шумен.
Проектът му завоюва още едно отличие – наградата на Българската асоциация по информационни технологии за 2023 г. в категорията „Младежка група“.
„Ангел е много интелигентен и възпитан младеж. Той е изпреварил времето си. И най-голямото му качество със сигурност е трудолюбието му“, споделя за в. „Аз-буки“ ръководителят му и учителка по професионална подготовка Любица Димитрова. Тя разказва, че двамата са рамо до рамо още от самата идея за проекта до крайната му реализация.
„Реших да направя приложение в помощ на незрящи хора, защото моят вуйчо беше със зрителни нарушения“, казва Ангел.
През 2018 г. той решава да му помогне да се научи да работи с компютъра, и така се заражда идеята за разработката на софтуер. Първият му опит не постига голям успех. Ангел разбира, че има още функционалности, които трябва да подобри и надгради. Така в края на 2022 г. ученикът решава да се завърне отново към идеята за разработката на приложението. Поводът е, че в гимназията започва да му преподава учителят по философия и гражданско образование Иван Бозуков, който е напълно незрящ.
„Така се зароди идеята в настоящия си вариант.
Започнах да създавам проекта с надеждата, че ще мога да помогна и на вуйчо ми.
Исках да може да го управлява чрез гласа си. Но за съжаление, приложението не успя да стигне до него. На 26 декември 2022 г. той получи инсулт и почина на 1 януари 2023 г.“, разказва Ангел. Първоначално няма желание да продължи с идеята си, но майка му го насърчава да го направи в негова памет. Това и прави!
Ангел се занимава с програмиране от близо 5 години, но с езика C# (C Sharp), на който е написал приложението, започва почти от нулата. Налага му се в процеса на разработката да започне да учи много нови неща. Решава да се запише на курс на тема „Обектно ориентирано програмиране със „Си Шарп“, за да доусъвършенства уменията си и да може да въведе възможно най-голяма функционалност на разработката си.
„Всичко, което прави моето приложение за дигитална достъпност за незрящи, за повечето хора е даденост. Смята се, че всеки човек може и трябва да може да ги прави. Но за тази аудитория това е голяма трудност. Възпрепятства ги графичният интерфейс“, казва ученикът. Неговият продукт представя цялата тази информация във вид, специално разработен за незрящи хора. Управлението е лесно и базирано на работата на телефонния оператор. Идеята на Ангел е в съвсем скоро време, след като експерименталните тестове в двата центъра в София и Шумен приключат, приложението да започне
да се разпространява напълно безплатно от Съюза на слепите в България.
„Той е насочен както към хората със зрителни нарушения, така и към всеки човек, който иска да използва продукта“, допълва талантливото момче.
Догодина на Ангел му предстои да кандидатства във висше училище. Решил е да продължи образованието си в България, а не в чужбина. Специалността, към която се е насочил, е „Софтуерно инженерство“. Има и идеи за разработката на нови приложения. „Възнамерявам да направя продукт, който да улесни начина на живот на незрящите хора, като цяло“, завършва той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg