„За седми път в двора на това прекрасно училище отбелязваме паметта на българските праведници. Всяка година, през всички тези седем години, идваме тук, като българи, и няма значение какъв е нашият етнически произход. Идваме като българи, горди наследници на онези хора, които преди 81 години спасиха българските евреи.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на официалната церемония – израз на почит към паметта на невинните жертви на Холокоста и за отбелязването на 81-вата годишнина от спасяването на българските евреи, която се състоя в столичното 134. средно училище „Димчо Дебелянов“ – ОRT School.
„Българските евреи не бяха изпратени в концентрационните лагери благодарение на българския народ, на Българската православна църква, на мъжествени държавници. Никой в Европа не го направи, за да спаси своите евреи. Подновявам своята идея и нека заедно да я направим – България има нужда от музей на спасителите на българските евреи. Малко знаем за тези хора, малко знаем за техните фамилии, за техните професии, за онова, което ги е водило в тези решения“, призова Йотова.
Вицепрезидентът подчерта, че днес всички трябва категорично да се противопоставяме на съвременните форми на антисемитизъм, да осъждаме насилието и да не свикваме с него, защото то ражда единствено още насилие.
„В Световния център за възпоминание на Холокоста „Яд Вашем“ в Йерусалим 20 праведници са записани със златни букви, наред с още много други хора, които в мрачните години на Втората световна война спасяват свои приятели, познати и непознати с риск за себе си и семействата си. Тези хора вярваха в човешките добродетели – да подадеш ръка, да уважаваш и да разбираш другия, да си добър, толерантен. Това ни липсва днес в объркания и войнстващ свят“, посочи вицепрезидентът.
Вицепрезидентът благодари на ръководството и екипа на 134. СУ, че възпитават децата в тези добродетели, възпитават ги в памет за миналото, която да предават на следващите поколения.
„Историята трябва да бъде преподавана и да се учи напълно“, заяви посланикът на Държавата Израел у нас Н.Пр. Йоси Леви Сфари.
„Днес говорим за спасените и за спасителите, но отдаваме и дължимото на тези 6 милиона души, които бяха убити по времето на Холокоста. В навечерието на 10 март изразяваме почитта си към паметта на загиналите евреи, както и към хората, превърнали се в спасители“, каза директорът на училището Весела Палдъмова-Ковачева.
Сред присъствалите на церемонията бяха заместник-министърът на образованието и науката в оставка Емилия Лазарова, заместник-министърът на вътрешните работи в оставка Ивелина Дундакова, началникът на РУО – София-град, д-р Ваня Кастрева, Станислав Илиев – кмет на район „Възраждане“, ген.-майор Тодор Дочев – ректор на Военна академия „Георги Раковски“, Роберт Джераси – председател на Националния съвет на религиозните общности в България, бившите просветни министри проф. Сергей Игнатов и проф. Тодор Танев, дипломати, представители на релиогиозните общности у нас, на институции, на академичните среди и общественици.
Отслужена е и заупокойната молитва за жертвите на Холокоста и за праведниците от Негово преосвещенство Поликарп и придружаващите го духовници. Молитва отправя и равин Йосеф Саломон.
Присъстващите поднесоха цветя пред мемориала „Стената на българските праведници“, поставен в училищния двор през 2021 г. от Роман Стоянов – потомък на праведник и еврейка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg